Прочитај ми чланак

ЗАНИМЉИВО: Годишње се одбаци две трећине пријава против полицајаца

0

„Велика чистка у полицији – нема заштићених“ , „Велика акција у Чачку – ухапшено 30 полицајаца“, „Ухапшено 29 припадника МУП и девет цариника“ - ово су само неки од наслова из претходног периода.

Међутим, не само да не постоје подаци о епилозима ових хапшења већ и последње истраживање Београдског центра за безбедносну политику показује да често најављивана „декриминализација полиције“ остаје само на обећањима.

Од око 200 пријава које годишње поднесе Сектор унутрашње контроле против припадника МУП-а у просеку само десет пријава добије свој епилог на суду. Истовремено, како показују подаци Београдског центра, чак две трећине кривичних пријава које поднесе Сектор унутрашње контроле МУП-а годишње се одбаци.

Софија Мандић из Београдског центра за Инсајдер наводи да постоји неколико могућих разлога за лоше резултате по поднетим пријавама, али да о томе може само да се нагађа:

„Од тога да Сектор унутрашње контроле подноси неосноване кривичне пријаве само да би подигао број. Разлог може бити и то да те кривичне пријаве нису довољно образложене, односно да нема довољно материјала и да тужилаштво нема другог избора. Трећи разлог би могао бити да постоји нека врста разумевања и сарадње односно да тужилаштво штити извршиоце кривичних дела, што би посебно био проблем“

За три године Сектор унутрашње контроле пријавио више од 500 полицајаца

Према Извештају о раду Унутрашње контроле МУП-а у 2014, надлежним јавним тужилаштвима су поднете кривичне пријаве против 155 полицијских службеника.

Годину дана касније, Сектор унутрашње контроле за 2015. поднео је 168 кривичних пријава против 173 полицајца.

У извештају Сектора унутрашње контроле за 2016. наводи се да су припадници полиције извршили 201 кривично дело, а највећи број је осумњичен за злоупотребу службеног положаја, односно примање мита.

Највише кривичних пријава у преходној години поднето је против припадника Саобраћајне полиције.