Прочитај ми чланак

ЗАКОН О ПОРЕКЛУ ИМОВИНЕ: „Чешљаће“ богатство политичара

0

Министарство правде потврдило - при крају израда закона о пореклу имовине

Израда Нацрта закона о пореклу имовине је при крају и ускоро ће се наћи на јавној расправи, потврђено је за „Новости“ у Министарству правде. Како објашњавају у овом ресору, закон би требало да омогући унакрсну проверу имовине и прихода одређене особе и да установи постоји ли незаконито стицање богатства.

– Циљ Министарства правде и Министарства финансија, као и целе Владе, јесте да Србија добије квалитетан и применљив закон, који ће значајно унапредити борбу против сиве економије и финансијског криминала. Он ће дати држави ефикасан механизам да утврди да ли се неко незаконито богатио, и уколико јесте, имовина која је незаконито стечена биће драконски опорезована – кажу у Министарству.

Такође додају да се чланови радне групе из редова Министарства правде, Министарства финансија и Пореске управе, налазе у финалној фази израде Нацрта текста закона. Када усагласе сва решења, Нацрт ће бити јавно доступан и биће отворена јавна расправа.

СУЗБИЈАЊЕ КОРУПЦИЈЕ

Како би систем почео ефикасно да функционише од 1. марта 2018, државни службеници и носиоци правосудних функција морали су да прођу специјализацију и обуку. Такође, требало им је обезбедити потребне стручне и инфраструктурне капацитете – кажу у ресору правде. – Више од 300 судија, тужилаца и полицијских службеника прошло је обуку и формирани су регионални центри за борбу против корупције у Нишу, Београду, Краљеву и Новом Саду.

Очекује се да се нови пропис, који је иначе најављиван годинама уназад, нађе пред посланицима почетком следеће године. На његовом удару наћи ће се корумпирани функционери, политичари, привредници…

Са израдом закона почело се још у време када је министар правде био Никола Селаковић, али за његову финализацију није било услова јер су Србији недостајали важни прописи везани за финансијски и привредни криминал и корупцију.

У Министарству подсећају да је Народна скупштина, на предлог тог министарства, крајем новембра 2016, усвојила Закон о организацији и надлежности државних органа у сузбијању организованог криминала, тероризма и корупције, као и измене и допуне КЗ, којима је уведен сет нових дела против привреде.

– Детаљно су дефинисана кривична дела са коруптивним елементима, са посебним нагласком на финансијски криминал. Нови прописи увели су и сасвим нови систем у организацију рада судова и тужилаштава и других органа. Закон о организацији и надлежности државних органа је главни стуб борбе против корупције и криминала, и без његове пуне примене није било сврсисходно доносити пратеће законе у овој области.

Сада, када су постављене системске основе за ефикасну борбу против корупције и финансијског криминала, може се финализовати нацрт овог закона – закључују у Министарству правде.

ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!