Прочитај ми чланак

Загреб: Хрватски полицајац упао у стан српског дипломате

0

ambasada-srbije-zagreb

Упућен протест званичног Београда хрватским властима због инцидента у Загребу и упада у стан нашег дипломате. У кабинету министарке Весне Пусић још нису чули за овај случај.

Између Србије и Хрватске, чији су односи после вишемесечних турбуленција ушли у мирнију луку, поново би могло да дође до варница због инцидента који се догодио у Загребу.

Како сазнајемо, у приватан стан нашег дипломате у амбасади у Загребу, у уторак увече, упао је службеник МУП Хрватске. Он је у стан ушао ненајављен, без икаквог одобрења, у тренутку док српски дипломата није био у њему.

Према нашим информацијама, амбасада Србије у Загребу због овога је већ упутила протест хрватском министарству спољних послова. Наиме, хрватски полицајац је овим поступком повредио члан 30, став 1 Бечке конвенције о дипломатским односима, који каже да „приватни стан дипломатског агента ужива исту неповредивост и заштиту као и просторије мисије“.

Нашу амбасаду у Загребу тренутно води отправник послова Боса Продановић, а наши извори тврде да она није добила званично објашњење хрватских власти о разлозима упада полицајца у стан нашег дипломате.

„Новости“ су од МСП Хрватске затражиле коментар у вези са овим инцидентом, као и каква ће бити реакција званичног Загреба, али нам је речено да до кабинета шефице дипломатије Весне Пусић, која је тренутно у Будви, на регионалном скупу о безбедности, такве информације нису дошле.

Иначе, ово није први случај да наше дипломате доживљавају непријатности у Хрватској. Пре две године нападнут је српски конзулат у Ријеци, оштећена двојезична табла и сломљен прозор.

Такође, хрватски цариници су у јануару прошле године претресали службено возило Владе Србије, у којем је био председник Коалиције удружења избеглица Миодраг Линта. С обзиром на то да Линта поседује дипломатски пасош, потез хрватске полиције оцењен је као провокација.

ЗАШТИЋЕНИ ПАПИРИ

Бечка конвенција, осим неповредивости стана дипломатског агента, подразумева да су „под имунитетом“ и његови документи, његова преписка и сва имовина. Такође, дипломата на служби у иностранству такође ужива имунитет од кривичног судства државе код које се акредитује, а у највећом броју случајева и имунитет од грађанског и управног судства.

 

(Вечерње новости)