Прочитај ми чланак

Власник баште у коју је пао авион: Савић је за мене херој, памтићу га заувек

0

Чуо сам страховиту експлозију, а затим и другу. Истрчао сам до дворишта и видео авион у пламену, а неколико метара од њега и пилота који је био прекривен падобраном. Уплашио сам се, нисам знао шта се догодило, склонио сам падобран и позвао Хитну помоћ – прича у даху Александар Ковачевић (62), који је први стигао до војног авиона “ласта” који се пре два дана срушио у Новој Пазови.

Тада су, како каже Александар, дотрчали момци из оближње фабрике са апаратима за гашење пожара.

Приликом пада авиона “ласта В-54” српског војног ваздухопловства, погинуо је мајор Горан Савић, а његов колега потпуковник Томислав Бећаговић успео је раније да искочи из авиона и, срећом, прође само са лакшим повредама.

Ковачевић је радио у киоску који се налази надомак његове породичне куће, када је нешто после 10 сати зачуо експлозију.

 

Авион чува војска и полиција

“Ласту” која је пала у Новој Пазови и даље даноноћно надзиру војна полиција и припадници МУП-а. Према речима очевидаца авион и даље фотографишу стручњаци, узимају узорке и обележава се сваки центиметар трагова. Истрага ће сигурно трајати до краја недеље, када се очекује да авион у деловима изнесу из дворишта.

– У првом маху сам помислио да је нешто пукло код комшије, нисам ни претпостављао да је реч о стравичној авионској несрећи. Ушао сам у двориште и потпуно се запањио призором. Авион је био у пламену. Ватра је буктала, чини ми се да је прелазила кров куће мојих комшија Вучетића.

На моје разочарање, недалеко од авиона угледао сам падобран и видео сам да је испод њега пилот. Надао сам се да је жив, чекао сам да нешто каже. Уплашио сам се, али сам прилазио падобрану – стежући песнице прича саговорник “Блица”.

Ковачевић је падобран повукао у страну. Испод њега је непомично лежао пилот Горан Савић.

– Био је обливен крвљу. Није на глави имао кацигу, њу смо пронашли десетак метара од авиона. Пилот је имао посекотину на бради. Покушао сам с њим да причам, али безуспешно. У том тренутку су у двориште утрчали момци који раде у оближњој фабрици и гасили авион ПП апаратима. Тада су у двориште ушле и комшије – препричава догађај Ковачевић.

 

Александар Ковачевић

Убрзо је у башту Ковачевића стигла војна полиција, Хитна помоћ, полиција, окупило се на десетине људи.

– Само сам се молио да тај човек преживи. Знао сам да је остао у авиону до последњег тренутка, али сам опет, видео да је храбар. Некако сам мислио, успеће да преживи. Савић је за мене херој, памтићу га целог живота – у неверици каже очевидац несреће.

– Није ме изненадило од Горана што је свесно дао свој живот да би спасао друге. Такав је, пожртвован и упоран, био од малих ногу. Ако сам од некога могао очекивати тако нешто, то је било само од њега – испричао је јуче „Блицу“ Бојан Савић, брат покојног пилота српског војног ваздухопловства.

Са Гораном се, каже, последњи пут чуо у уторак увече. Распитивао се како је мајка Радмила, шта има ново у Чајетини, поносно причао о синовима и супрузи, поручио да планира да дође родној кући чим уграби мало времена. Лет који га је чекао сутрадан ујутро и „ласту“ која га је одвела у смрт, није спомињао.

Супруга Горана Савића на комеморацији у Министарству одбране

– Као анђео је живео, као анђео је и страдао. Јесте ми брат, али тако доброг човека никада нисам упознао. Немојте да о њему причам ја. Ево, прођите кроз Чајетину, распитајте се о Горану, сви ће вам испричати само речи хвале. Рано смо остали без оца, још као дете прихватио је улогу главе породице и храбро ју је носио зарад мајке и мене – успевао је некако да изусти Бојан Савић.

Горан Савић биће сахрањен данас у 15 сати на гробљу у Чајетини, а долазак на погреб најавили су највиши званичници Министарства одбране и Генералштаба Војске Србије.

 

Узрок пада није квар?

– Пред сваки лет обавезно се ради преглед авиона, то је претполетни преглед. И сваки пилот обавезно, по уласку у авион, прегледа команде, ножну и палицу, али могуће је да у току лета дође до механичког квара. То се дешавало и раније, на другим летелицама. На “ласти” ово је први пут – каже за “Блиц” један од пензионисаних пилота.

Он каже да је процедура прегледа летелица на аеродрому Батајница веома ригорозна и да не постоји шанса да у небо полети авион који је у квару.

– Прегледи се раде и после сваког лета, а раде се и периодични и повремени прегледи. Сваки квар који се уочи се обавезно уписује у књижицу. Да је постојао проблем са командама, лет сигурно не би био одобрен. Наравно, могуће је да дође до квара који не може да се уочи на претполетном прегледу, који не може да се уочи оком, већ мора да се уради периодични преглед комплетне летелице – каже пилот.

Он наводи и да је лако утврдити да ли је разлог пада авиона отказивање команди, што је прва претпоставка Министарства одбране.

– То службе могу да уоче одмах, при прегледу летелице, али за сада је рано тврдити шта је узрок пада – каже пилот. – Сигурно нису погрешили ни људи из техничке службе, који су прегледали авион, ни пилоти. Обојица су врхунски професионалци – каже пензионисани пилот са великим искуством. [Т. М. С]

 

И Иштван Канас погинуо у септембру

– Томислав Бећаговић је врхунски пилот. Видели смо се у понедељак, када је дошао на обележавање годишњице погибије мог брата – каже за “Блиц” Карољ Канас, чији је брат Иштван, пилот ВС, погинуо 24. септембра 2008. када се, такође изнад Нове Пазове, срушио авион “супергалеб Г-4” којим је пилотирао.

Карољ каже и да не зна шта се десило у авиону којим су управљали Бећаговић и мајор Горан Савић.

– Видели смо се на гробљу, само три дана раније. Ништа није слутило на несрећу, али ваљда никад и не слути. Томислав је био добро, разговарали смо о мом брату с којим је годинама летео, причали смо о вештини коју је показао на недавном аеромитингу – каже Карољ.

Он каже и да је у контакту са још неколико колега свог покојног брата, и да су сви говорили да је “ласта” један од бољих авиона.

 

( Блиц )