Прочитај ми чланак

„ВИШЕ ЛИЧИ НА ЦАРА ДУШАНА“ – „Нема везе, па Немањићи су“

0

Београд -- Вајар Миодраг Живковић поднео је оставку на место члана жирија за подизање споменика Стефану Немањи.

Живковић је о томе писмом обавестио председника жирија и генералног секретара Председништва Николу Селаковића, а које је објавио “Данас”.

Foto: Screenshot

Како наводи, разлози оставке је искључиво професионалне природе, а Живковић истиче да није сагласан са избором победничког рада руског вајара Александра Рукавишњикова и начином на који је спроведен конкурс.

Он истиче да треба расписати нови конкурс и изабрати аутора са решењем „достојним овом великом изазову уметности и наше историје“.

“Још на првом заседању после прегледа конкурсних радова, жири је јасно и недвосмислено исказао незадовољство веома ниским уметничким и идејним нивоом дела приспелим на први степен конкурса за споменик родоначелнику српске државе Стефану Немањи. Било је гласних предлога да би можда конкурс требало поништити и расписати нови. Под притиском ауторитета представника друштвене заједнице у жирију, пристали смо на избор пет решења, која је требало да учествују у другом кругу до избора најприхватљивијег за реализацију у задатом простору”, наводи Живковић у писму.

Према његовим речима, чланови жирија су у више наврата вршили подробну анализу пет изабраних радова и констатовали да “ниједан не задовољава визуелне, симболичке и садржајне захтеве постављене у конкурсу”.

“Зато је један од закључака дискусије био предлог да се прва награда не додели или да се евентуално доделе две истоветне награде и да њихови аутори, уз сугестије и захтеве жирија, припреме радове за други степен избора. На Ваше инсистирање, господине председниче жирија, прегласавањем, ипак је додељена прва награда раду под шифром 02500, руског аутора са сарадницима. Представници струке у жирију били су надгласани 5:4”, пише Живковић, а преноси „Данас“.

Како каже, потом је жири у писаној форми обавестио добитника шта би по њиховом мишљењу требало изменити приликом израде коначног предлога.

“Истини за вољу, коментари неких чланова жирија били су да то што се предлаже подразумева потпуно ново решење рада за реализацију. Скулпторску представу Стефана Немање требало је прилагодити историјским чињеницама: начин одевања, достојанствени став самодршца, а посебно да портрет владара одговара његовом лику. (У Студеници, изнад саркофага у којем су мошти овог српског велможе, налази се фреска где је он представљен у усправном ставу, као ктитор овог манастира). Руски вајар је урадио портрет иног човека са брадом, што није Немањин лик. (Било је мишљења да глава више личи на цара Душана, а што је изазвало ауторитативан коментар да су они оба Немањићи и да је зато прихватљиво такво решење). Однос димензија скулптуре и постамента је у несразмери и предложено је да се један део постамента уклони, посебно да се води рачуна да односи величине скулптуре и постамента буду хармонични по димензијама, због објективно различитог значаја ових делова споменика. Такође, захтевано је да аутор смањи димензије скулптуре у природној величини с обзиром на величину објеката у окружењу и њихове међусобне односе. Посебно је наглашено да је Стефан Немања био ратник, владар и духовник и да одећу и атрибуте ратника треба прилагодити времену у којем је он живео, а ореол уклонити. Аутор је од свих захтева жирија прихватио једино да уклони ореол, а приложио је портрет, који нема ништа заједничко са ликом Стефана Немање”, истиче Живковић.

“Даље поступање, чиме се ван одредби конкурса и без сагласја са жиријем, овом аутору даје могућност да у другом степену не врши реалне измене по захтеву жирија, већ виртуелне измене уз помоћ компјутера, превазилази границе струке, разумевања и лепог укуса. То је срамота”, додаје он.

Живковић ту истиче да је “апсурд конкурса у целости да се од онога који је добио прву награду тражи да мења цео пројекат”.

“Осим тога, прескаче се други степен конкурса где би он морао прихватити сугестије жирија и поднети реална материјална дела, поштујући вајарску и струку архитектуре, без обзира на могућности нових технологија. Коначно, споменичко решење би требало да одговара реалном изгледу стварне – материјалне макете споменика. Насупрот оваковом ставу струке и искуства, ви сте, господине председниче жирија, донели одлуку да су промене компјутерског-виртуелног карактера довољне. Већина чланова жирија повинује се вашем ауторитету и ја то разумем. Као већ бивши члан жирија износим свој бескомпромисни став: Због изнетог, овај конкурс не може имати легитимитет струке и етичких принципа. Уместо да се у потпуности мења награђено решење, треба мењати све: расписати нови конкурс и изабрати аутора са решењем достојним овом великом изазову уметности и наше историје”, закључује он.

Према урбанистичком плану, град Београд ће почетком 2019. године на Савском тргу имати бронзану статуу Стефана Немање. Висок 15 метара, тежак 60 тона, видљив и са Трга Славија. Споменик Стефану Немањи мења и комплетан Савски трг.