Прочитај ми чланак

УКОЛИКО ИЗ РУСИЈЕ НЕ СТИГНУ МиГ-ови Србија остаје без заштите неба

0

Век наших ловаца до 2018. године , за ремонт потребно шест месеци. Неопходно је закључити посао до пролећа.

1

Век наших ловаца до 2018. године , за ремонт потребно шест месеци. Неопходно је закључити посао до пролећа.

Процедура набавке „мигова 29“ које је Русија спремна да испоручи Србији трајаће најмање шест месеци, а приближно толико времена потребно је и за ремонт постојећих авиона. Век употребе наших „мигова“ истиче већ 2018, а да би држава обезбедила непрекидну заштиту неба неопходно је да посао с Русима буде закључен најкасније до пролећа.

„ЛАЗАР“ УМЕСТО ТЕНКОВА

У „пакету“ који су представници владе у Москви понудили српској страни налази се и могућност повољне куповине тенка Т-72 Б3, који је модернизована верзија провереног совјетског гусеничара. Тенкови, међутим, нису приоритет за Војску Србије, будући да их је око 200 на списку наоружања. Према планским актима Министарства одбране, нашим оружаним снагама најпотребнија су оклопна возила – точкаши. Дефицит оклопњака делимично биће решен испоруком првих шест домаћих возила „лазар 3“, која се очекује крајем ове или почетком следеће године.

Вест да је руски председник Владимир Путин одобрио испоруку шест „мигова 29“ и ремонт четири летелице ВС, овако тумаче познаваоци прилика у домаћој авијацији. Безбедност ваздушног простора, како тврде, зависиће од исхода трке са временом коју води државни врх Србије и његови представници у мешовитом Комитету за сарадњу двеју држава.

На последњем заседању овог међудржавног тела закључено је да је Русија спремна да Војсци Србије уступи шест летелица и изврши ремонт српских „мигова“, што би коштало најмање 25 милиона евра. Већи проблем од новца, међутим, чини политички контекст овог посла, који би могао да оптерети односе Србије са Западом.

У ишчекивању коначног одговора председника Николића и Владе у Београду на понуду руске стране, стручњаци за ловачку авијацију упозоравају да ће – уколико се преговори отегну – резултат изостати.

– У систему борбеног дежурства тренутно су ангажовани „мигови“ 29 и 21. Реч је о оперативним летелицама, које у дежурном пару успешно обављају своје задатке. Њихови ресурси, међутим, истичу већ за годину дана и велико је питање како ће онда бити организован систем ПВО – указују у Војсци Србије и напомињу да је набавка руских „мигова“ на терену политике, а не војске.

Да држава пред собом има јасну црвену линију иза које стоји суноврат ловачке авијације сматра Бориша Мандић, председник Удружења пилота надзвучних авиона.

– Сви разумни рокови за решавање горућих проблема нашег Ратног ваздухопловства, нажалост су истекли – каже Мандић. – Озбиљан ремонт једне летелице траје између шест месеци и годину дана. То значи да држава мора одмах да реагује и уколико је могуће, направи споразум са руском страном. У противном, већ за годину дана наћи ћемо се у ситуацији да трагамо за државом којој ћемо платити да чува наше небо.

Ремонт „мигова 29“ Србија је 2008. платила око пет милиона долара по апарату. Актуелни аранжман, како су „Новости“ већ писале, осим испоруке шест летелица, предвиђа и ремонт постојећих авиона за износ од 50 милиона евра. Представници Владе у Москви, у међувремену, преполовили су цену и саставили коначну понуду српској страни.