Прочитај ми чланак

Угоститељи о отварању башта: Хоће да нас разједине

0

Кризни штаб у борби против коронавируса донео је одлуку да се отворе баште кафића. Није било прецизирано колико ће гостију бити дозвољено, као ни шта ће бити са објектима који немају башту и како ће њихов положај бити побољшан. Угоститељи београдских кафица и ресторана кажу за Нова.рс да су нове одлуке недовољне и да отварање башта неће донети никакву економску рачуницу.

“Баште кафића и ресторана су отворене, али ће моћи да се користе с 50 одсто капацитета, и тиме ћемо да легализујемо већ постојеће стање”, изјавио је данас члан Кризног штаба др Предраг Кон.

Нова.рс изашла је данас на Обилићев венац и тамо затекла посетиоце башти, али и власнике кафића који се придржавају нових мера Кризног штаба.

Власници угоститељских објеката, међутим, кажу да нове мере практично не значе ништа и да је у питању краткотрајно решење које неће имати економску рачуницу.

Угоститељ Перо Ди Реда рекао је за портал Нова.рс да су нове мере резулат жеље Владе да разједини угоститеље због најављеног протеста заказаног за 12. април.

“На том протесту се очекује велики број људи, вероватно преко 3.000. Ово је само покушај да се разједини екипа угоститеља како би они који имају баште ћутали и радили свој посао. Људи који немају баште су пуштени низ воду, једноставно”, рекао је Ди Реда.

Власник ресторана “Бистро Мали Пијац” нагласио је да нове мере неће донети никакву економску рачуницу угоститељима.

“Налазимо се у катастрофалној ситуацији, сви смо практично у предстечајној фази. Ми нисмо опредељени за брзу храну и не сналазимо се у оваквим околностима. Ове нове мере могу бити мали подстрек, али то неће бити довољно да се ствари врате у нормалу. Људи су уплашени, просто и не желе да долазе у ресторане. Наша битка траје 12 месеци и не видимо једноставан излазак из ове ситауције. Држава мора да стане иза нас и да нам пружи подршку јер другачије нећемо опстати”, наставио је Ди Реда.

Додао је да очекује пуно од 12. априла и сматра да ће то бити један “озбиљан протест”.

“Први пут смо успели да организујемо угоститеља из целе земље и сматрам да ће велики број угоститеља из свих крајева доћи у Београд на протест”, закључио је власник ресторана “Бистро Мали Пијац”.

Власник “Кафетерије” Марко Вукомановић рекао је за Нова.рс да се угоститељи већ годину дана налазе у ванредном режиму рада, те да ово ново отварење башта неће ништа значити уколико не буде лепо време.

“Ми угоститељи на крају једини и поштујемо све мере, а највише испаштамо. Размислите само на колико места данас улазите где се не контролише број људи, где немате дезо баријере и немате средства за дезинфекцију. Већина угоститеља све ове мере поштује и на крају испашта”, рекао је Вукомановић за Нова.рс.

Он је додао да одавно угоститељи немају економску рачуницу и да је једини циљ да се преживи и дочека дан кад ће мере бити укинуте. Упитан да прокоментарише да ли су нове мере можда страх од протеста 12. априла, Вукомановић је одговорио да не мисли да се о томе ради.

“Мислим да нема никаквог страха. Људима у Кризном штабу подједнако је важно и јавно здравље и економија. Ми само тражимо право на рад макар у контролисаним условима или евентуални нови пакет помоћи који ће бити усмерен искључиво на угоститељство. Према подацима из 2020. године, 71.000 људи била је запослена у делатности припремања и послуживања хране што говори колики проценат људи живи од ове привредне активности”, казао је за Нова.рс власник “Кафетерије”.

Из Удружења “Заштитник предузетника и привредника Србије” недавно су поручили да захтевају нормалан рад угоститељских објеката и других услужних објеката, те су затражили од државе отпис дугова и пореза које она од њих потражује.

“Отпис пореза и доприноса, надокнада свих фиксних трошкова почев од пандемије до данас, надокнада трошкови 80% бруто зарада за 12 месеци, укидање парафискалних намета и непотребних дажбина (еко-такса, Сокој, натписи на објектима, и тд.), смањење пдв-а на 5% у наредне две године, умањење локалних дажбина и такси”, захтеви су удружења.

Крајем марта угоститељи су организовали протест испред Народне скупштине где су организовали перформанс са столовима и столицама, који су симболизовали атмосферу у ресторанима и кафићима а и циљу да се покаже бесмислесност мера.

“Срешћемо се поново у среду ако се не испуне наши захтеви. Ми тражимо да се нормализује рад, да се укину сва дуговања према држави из прошле године. Нећемо преговарати, нећемо полу решења, само конкретне поступке”, истакао је угоститељ Милан Лукић.

Тада је на протесту било неколико десетина грађана из целе земље, а према речима наших саговорника и других угоститеља на наредним протестима очекује се више хиљада људи.