Прочитај ми чланак

У 21. веку Београд дозвољава да се праве зграде са септичким јамама и то у…

0

Усред београдског насеља Миријево, које је све популарније за куповину станова ускоро би могла да никне нова вишеспратница. Ништа ту не би било чудно да се не ради о парцели на којој не постоје канализација и прикључак за воду. Упркос томе, Секретаријат за грађевинске послове и урбанизам издао је фирми "Библос Инвест" локацијске услове - што је предуслов за добијање грађевинске дозволе. Ти услови дозвољавају да се у 21. веку направи зграда са септичком јамом.

Како се може видети у документу којим се одобравају локацијски услови, између осталог се наводи да не постоји улична водоводна мрежа, што самим тим значи да не постоје услови за прикључење на исту.

Додаје се да не постоји ни канализација, па се све до њене реализације одобрава изградња појединачних или заједничких септичких јама.

Ђорђе Лукић из Инцијативе „Миријево – зелено и здраво“ каже да је овакав начин градње до сада био специфичан само за нелегалне услове, све до сада.

„Тамо где не постоји ни прикључак за воду, неко покушава да изгради зграду. То је стандардизација неког новог нивоа нормалности“, каже Лукић.

Додаје да није реч о малој згради – имаће пет спратова и 24 стана.

„Уколико то постане пракса у целом Београду, имаћемо велике проблеме приликом бујичних падавина. Станари у овој улици су баш имали проблеме са изливањем једне такве септичке јаме, нелегалног објекта“, навео је Лукић.

Поменути објекат налазиће се у улици Милића од Мачве.

Саговорник Нове поменуо је и пример станара из Улице Јованке Радаковић, који су револтирани – блокирали улицу.

„Блокада је трајала три дана, зато што се септичка јама изливала у једну од главних улица која повезује наше насеље са остатком града. Комуналне службе су изашле на терен, али та септичка јама се само пуни и питање је када ћемо имати исту ситуацију“, наводи Лукић.

Власник фирме која ће градити зграду у Миријеву је Александар Крсмановић. Он има удео власништва и у фрими „Оаза М“ које 2021. године градила стамбени комплекс са 130 станова површине 4.000 м2.

Некадашњи градски урбаниста Ђорђе Бобић у изјави за Нова.рс каже да ово што се десило у Миријеву, полако постаје манир садашње градске власти.

„Инвеститори су особе које свој новац организују не интересујући их шта се дешава са окружењем. Нису они проблем, сваки инвеститор, био образован или не, може да ради шта хоће. Проблем је у градској власти. Није ово једини случај, ја их знам једно пет или шест врло сличних. У крајњој линији, Београд на води има тај проблем – нерешену канализацију“, каже Бобић.

Додаје и да градске институције, почевши од Урбанистичког завода и Секретаријата за урбанизам, прескачу своју обавезу и дозвољавају инвеститору који је удружен са градским властима да раде ша год хоће.

„Тиме се Београду наноси доста озбиљна штета. Сви они који живе у околини те локације имаће проблем. Сада се одједнапут налази неколико хиљада нових квадрата и неколико десетина станова – они неће бити инфраструктурно опслужени како треба“, наводи саговорник нашег портала.

Прецизира да је посао градске власти је да поштује урбанистички план, као и да не прави овакве планове који дозвољаваљу овакве, како он каже – гафове.

„Немам ја ништа против инвеститора, али он може тражити шта хоће, али градска власт је да која мора да га ограничи и да уколико хоће да гради на тој локацији, мора да плати ту инфраструктруру. У једном тренутку ћемо ми, грађани Београда плаћати ту инфраструктуру уместо некога“, навео је Бобић.

Коментаришући чињеницу да се инвеститору дозвољава изградња септичких јама, Бобић наводи да је то недопустиво.

„Септичка јама у 21. веку у центру Београда је недопустива. Не могу да разумем такав безобразлук. Ви градите град у овом време, а враћате се на нешто што је било у 19. веку, само зато да би неко могао да сагради пар хиљада квадрата и заради неке евре“, каже Бобић.

Обећана земља – Миријево

Како је наш портал већ писао, осим што се у Миријеву гради све више зграда, ово насеље могло би бити и добра локација за пословни простор, јер је изнајмљивање локала повољније, а део града је веома прометан. Породице са децом се све чешће насељавају у Миријеву, а по свему судећи, живеће тик уз септичке јаме.