Прочитај ми чланак

Трослојне маске за ђаке додатни удар на буџет родитеља

0

Епидемиолог др Предраг Кон рекао је да би ђаци у школама требало да носе трослојне, а не једнослојне памучне маске. Ради се о једнократним, хируршким маскама које и иначе најчешће носимо, а њихова цена се креће од 16 динара у велепродаји, до око 40 динара на комад у малопродаји.

Родитељи, ђаци и наставници суочили су се са бројним дилемама око тога које заштитне мере ће се примењивати у школама од јесени, а др Предраг Кон је на све то додао још једну, пошто је изјавио да би ђаци у школама требало да носе “специјалне” маске.

Foto: Printscreen YouTube

“Маске су обавезне, и то не треба да буду једнослојне платнене маске, већ трослојне маске. То је врло важно и није свеједно. Уколико се мере буду поштовале онда неће морати да се ради потпуна изолација сваког одељења у које уђе вирус”, додао је др Кон.

Ради се заправо о маскама које сви најчешће купујемо и носимо, само их у свакодневном разговору не зовемо “трослојне” или “специјалне” већ – “обичне маске”, и то за једнократну употребу.

Њихова цена креће се у малопродаји од 20 па до 40 динара, у зависности од тога да ли се купују у паковањима или на комад у апотекама или дрогеријама.

Трослојне маске намењене су за једнократну употребу, а препоручује се да се мењају на свака два до три сата, односно да се одмах промене уколико се поквасе или овлаже од кијања или кашљања. То значи да родитељи треба да обезбеде барем две маске за сваки дан који његово дете проведе на настави у школи, односно око 80 динара дневно за сваког ђака у породици.

Препорука за ношење трослојних маски у складу је са смерницама Светске здравствене организације, у којима се наводи да се ефикасним заштитним маскама сматрају оне које имају својеврсни “филтер” између унутрашњег и спољњег слоја маске.

Циљ такве “слојевитости” је да прави механичку препреку ширењу коронавируса.

Ко купује маске за ђаке?
Родитељи, међутим, треба да имају на уму да ће заштитне маске за децу која иду на наставу куповати сами, пошто ће школе набављати само “резервну количину која ваља да се има”, како је рекао министар просвете Младен Шарчевић.

Што се тиче ношења маски када почне настава, смернице које су све школе добиле од Министарства просвете и Кризног штаба кажу да, за почетак, маску ученик треба да носи при уласку у школу па све до доласка до своје клупе.

“Маска се обавезно користи и приликом одговарања и сваког разговора. Обавезна је и приликом било којег кретања ван клупе, приликом одласка на одмор или у тоалет. Препоручује се да ученици све време боравка у школи носе маску, али она се може одложити у периоду када ученик седи у својој клупи и слуша наставу”, стоји у смерницама за школе у Србији.

У смерницама се такође наводи да је током боравка у школи могуће да се користи било која маска (хируршка, епидемиолошка или платнена), али да она треба да се користи на исправан начин тако да покрива нос и уста.