Прочитај ми чланак

Телеком распродаје стратешку имовину да би прикрио вишемилионске дугове?

0

Телеком распродаје стратешку имовину, а држава не реагује. Кога су обавестили о својим последњим пословним потезима и да ли су акционари рекли свој став о томе? Нема одговора из Телекома Србија на ова питања, а поводом сазнања БИРН-а да договарају продају дела инфраструктуре. Стручњаци као крајњи циљ виде покушај Телекома да покрије вишемилионске дугове.

Да ли је на делу тек обична продаја „неких“ антенских стубова, трафо-станица и „нешто“ земљишта – како је продају дела стратешке имовине покушао да релативизује први човек Телекома, Владимир Лучић? У овој причи, ипак, крије се много више од тога. Осим што се цео процес одвијао у тајности за ширу јавност делује да је Телеком о својим потезима није обавестио акционаре?

– Да је Телеком акционарско друштво котирано на берзи, оно би морало да испуни те неке минималне законске критеријуме, а један од њих јесте да се сви битни догађаји морају публиковати инвестиционој јавности. Ви имате ситуацију ако су ти битни догађаји по Закону – располагање имовине велике вредности – чак и акционари имају право да траже откуп акција од саме компаније. Знамо да је Скупштина акционара главни власнички орган у акционарским друштвима, то овде није случај, тако да имамо неке партијске одборе који контролишу пословање – објашњава главни брокер у компанији Momentum Securities Ненад Гујаничић.

Телеком распродаје, држава ћути. Из Владе Србије и ресорног министарства о целом случају нема одговора на питања Н1. А да је продаја инфраструктуре све ближа реализацији, показује и податак да је будући купац – Актис основао своје предузеће у Србији – „Actis Luna Telecom Tower“. Аctis би новац за куповину требало да добије, делом и из кредита Међународне финансијске корпорације при Светској банци, а мањинско улагање, заједно са конзорцијумом инвеститора, разматрао је и ЕБРД.

Ако се „шопинг“ по Актис успешно заврши, Телеком ће у будућности од њих изнајмљивати управо торњеве које им је претходно продао.

– Руководство Телекома, као компаније у власништву Републике Србије, дужно је јавности да објасни потенцијално коруптивно деловање при продаји дела имовине и даљег пословања Телекома Србија. Колико ћемо годишње плаћати другој компанији за коришћење ове инфраструктуре? Да ли је ово још један од механизама извлачења јавног новца у приватне џепове – навели су из Политичке платформе Солидарност.

Пословање Телекома деценијама уназад може да се сведе на једну реч – нетранспарентно. Зато је упитно и шта су прави разлози за распорадају дела имовине?

– Бојим се да то није у питању даљи развој компаније, који им ја искрено желим, већ је пре свега проблем са ликвидношћу, јер знамо да је Телеком изузетно задужен и бојим се да без продаје дела имовине да ће ти дугови у блиској будућности тешко моћи да се сервисирају – каже Гујаничић.