Контрадикторна одлука председника Александра Вучића да обустави митинге и предизборне активности, а да се притом дозволи окупљање десетина хиљада људи на стадиону како би гледали "вечити дерби" између Партизана и Црвене звезде збунила је целокупну јавност у Србији. Дан после дербија становништво у Србији оправдано страхује од рапидног ширења коронавируса, имајући у виду шта се догодило после утакмице Лиге шампиона Аталанта - Валенсија 19. фебруара када је Италија била на коленима пред опаким противником Цовид-19.
Дан 19. фебруар, 2020. године. Коронавирус који је Кини, а потом и осталим азијским земљама направио озбиљне проблеме, у Европу још није загазио пуним кораком. Тог дана на програму је била утакмица осмине финала Лиге шампиона између Аталанте и Валенсије у Милану. На трибинама 44.000 навијача клуба из Бергама сјатило се у оближњи „град моде“ како би пружили подршку вољеном клубу, који је те вечери (4:1) прегазио „слепе мишеве“ из Шпаније.
Људи су напустили „Сан Сиро“, не слутећи да ће у наредних неколико дана баш они бити главни кривци за појаву и ширење коронавируса у Италији, који се потом распламсао и нокаутирао целокупни здравствени систем у тој земљи.
Вирус корона до тада је био енигма, а италијански имунолози касније су утврдили да је меч Лиге шампиона, на ком је био сваки трећи становник Бергама, главни кривац за ширење коронавируса на северном делу земље.
Дан 10. јун, 2020. године. Коронавирус никако није утихнуо у Србији, иако се у јавности тако представља. То се не може догодити имајући у виду свакодневно оболевање на десетине грађана широм земље. Одлука Александра Вучића да изненада обустави предизборне митинге како, према његовим речима, не би ризиковао здравље грађана Србије, док се у истом тренутку игра „вечити дерби“ полуфинала Купа Србије између Партизана и Црвене звезде (1:0) пред око 20.000 гледалаца, изненадила је и збунила становнике Србије.
Зашто су отказане предизборне активности, а дозвољено је окупљање више хиљада људи на утакмици?
Одмах се јавила сумња да се нешто „опасно крије“. Да подаци о оболелима од вируса Цовид-19, који се представљају као званични, заправо нису релевантни.
Време ће показати да ли је валидност података спорна или није, а оно што је готово сигурно, утакмица на стадиону Партизана пред око 20.000 људи у време када крај епидемије није ни на видику, понела је епитет ризика и бојазан да би могао да се понови италијански сценарио са меча Аталанта – Валенсија.
Од 1. јуна дозвољено је окупљање на отвореном, као и на спортским приредбама, али је јасно прецизирано да се мере заштите и физичке дистанце морају поштовати. Уместо тога видели смо људе на стадиону који један другом „дишу за врат“, као да корона никад није ни постојала, о чему пишу и немачки медији, изражавајући чуђење како је тако нешто могуће.
Неколико дана раније, Звезда је прославила титулу победом над сурдуличким Радником (4:1) пред око 15.000 навијача на стадиону „Рајко Митић“, а ни у тој ситуацији мере никако нису биле поштоване.
За то време, најјаче лиге Европе малтене још нису ни кренуле, док се за сада једино Бундеслига игра, али без присуства навијача. Осим у Србији, публике једино има у лигама Бугарске, Јерменије и Белорусије.
Утакмица полуфинала Купа у Хумској још није званично ни почела када су корисници друштвених мрежа изразили незадовољство због великог присуства публике, а како се меч ближио крају, а потом и завршио, грађани су били огорчени упозоравајући да је коронавирус покосио Италију баш после утакмице у Милану, на којој је присуствовало више десетина хиљада људи.
Posle punog stadiona u Italiji korona pokosila 35.000 ljudi.
Posle punog stadiona u Nemačkoj korona pobila 8.000.
Posle punog stadiona u Španiji korona pobila 27.000 ljudi
To su zemlje sa 60, 80 i 47 miliona stanovnika.
Trenutno je pun stadion u Srbiji.
Samo kažem.
— Consigliere (@MiroslavShantic) June 10, 2020
У наредним данима остаће да се види, да ли ће се црне слутње обистинити, колико ће у нашој земљи бити тестираних и новооболелих од коронавируса, као и то да ли је „вечити дерби“ био узрочник евентуалног распламсавања епидемије.
Епидемиолог Бранислав Тиодоровић рекао је за РТС да се ситуација у Србији разликује од места и да ако буде било потребе за новим мерама, оне ће се локално одређивати и уводити.
– Ми имамо сада оно што смо знали, да ће студенти доћи у Београд, Нови Сад, Крагујевац, Ниш. То је једна ситуација која је очекивана и ми се морамо вратити озбиљности, да спроводимо мере – упозорио је Тиодоровић.
Истакао је да опасност увек постоји тамо где се не спроводе мере и где се не поштује однос према свом здрављу и здрављу других, што је јасна алузија на непоштовање мера окупљања. То смо између осталог видели на прослави титуле на стадиону „Рајко Митић“, као и на „вечитом дербију“ у Хумској.
Епидемиолог др Зоран Радовановић је у једном ауторском тексту, критикујући одлуке кризног штаба, напоменуо да је уместо раније предузиманих мере о забрани кретања, требало радити на откривању извора заразе.
А где ћете већи потенцијални извор заразе од тога када се на једном спортском догађају нађе око 20.000 навијача.