Прочитај ми чланак

„Све што знамо о еволуцији човека је окренуто наопачке“

0

Идеја да су људи еволуирали од неког примата и оставили своје сроднике шимпанзе у дарвинистичкој прашини, осликана је у чувеној слици “Успон човека”.

evolucija

Међутим, нова истраживања 3,7 милиона година старог фосилизованог скелета, примитивног хоминида, могла би доказати да је све што знамо о еволуцији изврнуто наопачке.

Говорећи на Британском фестивалу науке у Свонсију професор Робин Кромптон рекао је да су људи, човеколики мајмуни и шимпанзе еволуирали од заједничког претка који је ходао усправно и живео на дрвећу.

Према томе, шимпанзе су промениле свој облик тела, како би могле да ходају на четири ноге, док су људи наставили да користе две.

Дакле, нисмо почели да ходамо усправно када смо сишли с дрвећа, него милионима година пре тога.

Штавише, професор Кромптон верује и да су први алати којима се човек служио развијени још док смо били на гранама. Док су ходали усправно, наши преци су се шакама придржавали за дрвеће и постепено дошли на идеју да штапови могу имати многе намене.

Слика човека који се усправља на задње ноге је по његовом мишљењу погрешна.

“И шимпанзе и људи су потекли од врсте која је сличнија савременом човеку, него савременој шимпанзи, ма колико нам то звучало одбојно”, рекао је Кромптон.

“Ми нисмо животиње које су оставиле дрвеће. Ми се одлично сналазимо на дрвећу, кад одлучимо да изујемо ципеле и попнемо се”.

Древни фосил Aустралопитхецус хоминид – из истог рода из ког је чувена Луси – откривен је у Јужноафричкој Републици још деведесетих, али је његово изучавање почело тек прошле године.

Док је Луси била висока свега 1,1 метар, јужноафрички фосил познат као “Мало стопало” био је висине савремених жена на Западу.

Кромптон сматра да је Луси била “пигмеј Aустралопитхецуса”, баш као што и данас постоје пигмеји Хомо сапиенса.

Мало стопало је најочуванији скелет Aустралопитхецуса икад пронађен и кости обе ноге су му нетакнуте.

Кромптон, који је стручњак за компјутерско моделовање ходања и који је радио на Луси пуних 20 година, сада планира да утврди како се кретао Мало стопало.

Пре двадесет година, он је изазвао контроверзу тврдећи да је Луси ходала усправно као савремени човек, а сматра да ће са Малим стопалом отклонити сваку сумњу.

“Направићемо компјутерски модел и више неће бити нагађања. Знамо колико су му биле дуге ноге и тако тачно можемо установити како је ходао. Већ смо нешто урадили. Карлица још није реконструисана, али је у то у току”, рекао је он за “Индепендент”.

Још има људи који верују да је Луси ишла на све четири ноге, али професор Кромптон сматра да се њихов број смањује.

Недавна студија је показала да је Луси умрла од последица пада с дрвета, што сугерише да није била вешта у одржавању равнотеже на гранама и да је ходала усправно.

Занимљиво је да Кромптон одбацује ту идеју и каже да и шимпанзе понекад падају с дрвећа и некад чак и погину због тога.

Још један кључни доказ да је човек еволуирао да хода усправно је наше стопало. Дуго се мислило да је његов раван и фиксиран облик доказ да можемо бити стабилни само на равном тлу, али Кромптон каже да нисмо толико различити од горила.

Он каже да има доказе да су укрућене тетиве и мишићи оно што наше стопало чини равним, а не структура костију.

“Људи имају флексибилна стопала баш као и остали примати. Нема ништа посебно у њима и чак личе на стопала горила”, каже он.