Прочитај ми чланак

СТРУЧЊАК: Шта треба да имате у кућној апотеци за време короне, а шта никако не

0

Од када је нови корона вирус регистрован и у Србији многи неодмерено и панично купују и гомилају у својим домовима медицинске залихе, али ево шта вам је стварно поребно

Сви се ових дана питамо шта нам стварно треба од лекова и суплемената док траје пандемија новог корона вируса. Е, па овако. Било да спадате у паничаре или оне који рационално прихватају новонасталу ситуацију, постоји неколико ствари о којима је добро бити информисан. Тако ћете избећи панику и непотребно гомилање лекова и осталих ствари, попут маски и средстава за дезифекцију. А како треба да изгледа ваша кућна апотека, открива нам Татјана Шипетић, фармацеут и председница Фармацеутске коморе Србије.

© AP PHOTO

Од када је нови корона вирус регистрован и у Србији многи неодмерено и панично купују и гомилају у својим домовима различите лекове, маске, дезинфекциона средстава и рукавице. И док они праве залихе – они којима је то заиста потребно не успевају да купе ни оно најосновније.

НЕ ЛЕЧИТЕ СЕ НА СВОЈУ РУКУ

– Сви имамо ту малу кутију са лековима и волимо да сами себи будемо доктори, али без савета стручњака то може да буде веома погрешно. Само фармацеути и лекари могу да процене да ли је самомедикација оправдана, укажу вам на последице неправилног и самоиницијативног узимања лекова и пруже одговарајућу помоћ и подршку при доношењу одлука о вашем здрављу. Стога би моја препорука, као фармацеута, била да ваша кућна апотека обавезно садржи неколико важних елемената – каже Татјана Шипетић и наводи нам шта треба да имамо у кући док траје пандемија.

ТОПЛОМЕР

На првом месту је топломер. Данас у апотекама можете наћи дигитални и термометре са галијумом, док је промет термометара са живом забрањен и не треба их куповати из безбедоносних разлога. За случај да сломите термометар са галијумом, садржај лако можете покупити крпом и одложити као било који други отпад. Дигитални термометри имају звучне сигнале који означавају крај мерења и то је обично један до два минута. Ако користите термометар са галијумом пре употребе га протресите неколико пута како би ниво галијума пао испод прве калибрисане вредности, а само мерење треба да траје око пет минута.

ЛЕК ЗА СНИЖАВАЊЕ ТЕМПЕРАТУРЕ

Саставни део ваше апотеке треба да буде и антипиретик – лек за снижавање температуре. О избору одговарајућег антипиретика можете се посаветовати са вашим фармацеутом, а лек треба узети уколико је температура значајно повишена (преко 38,5 степени). Мора се имати у виду да, ако температура траје дуже од два, три дана, лечење не треба настављати без савета лекара.

БИЉНИ ПРЕПАРАТИ ЗА СУВ И ПРОДУКТИВАН КАШАЉ

Како је суви кашаљ чест пратилац вирусних инфекција, било би добро да се у вашој кућној апотеци нађе и неки производ на биљној бази који ће вам олакшати овај симптоме. Суви кашаљ треба лечити уколико омета ваше свакодневне активности и нарушава сан. Продуктивни кашаљ не треба да заустављате, већ треба користити препарате који ће олакшати избацивање секрета из дисајних путева.

ПРЕПАРАТИ ЗА ЈАЧАЊЕ ИМУНИТЕТА

Постоји велики број препарата за јачање имунитета, али шта је оно што заиста може да помогне? Бакар, селен, цинк, витамин Ц као и витамин Д доприносе нормалној функцији имуног система. Наравно, ту су и бета 1,3/1,6 глукани за које је клинички доказано да помажу јачању нашег имунолошког система. Они делују на урођени имунитет активирањем кључних имунолошких ћелија, пре свега неутрофила, који онда лако неутралишу патогене који нападају наше тело.

МЕД И ПРОПОЛИС

Не треба заборавити ни добри стари мед који представља природно богатство храњивих материја које су од значаја за људски организам. Делује као природни антибиотик и антиоксиданс. Прополис би такође могао бити део ваше апотеке, јер испољава низ различитих деловања од којих су за нас најважнија антивирусно и имуностимулаторно деловање.

УЗИМАЈТЕ РЕДОВНУ ТЕРАПИЈУ

Поред свега горе наведеног, пацијенти који користе хроничну терапију морају да воде рачуна да редовно и правилно узимају прописане лекове и да исте обезбеде у договору са својим изабраним лекаром.

НАЈВАЖНИЈА ЈЕ ПРЕВЕНЦИЈА

Сада, када смо спаковали вашу апотеку, не заборавите још једну важну ствар. Хигијена руку је кључна за спречавање ширења вируса, па никада не смемо заборавити ову једноставну, а изузетно значајну меру превенције. Ако желите да се заштитите од заразе новим корона вирусом, треба да редовно одржавате основну респираторну и хигијену руку, да правилно чувате и припремате храну и избегавате блиски контакт, где год је то могуће, а нарочито са свима који показују симптоме респираторних болести попут кашља и кијања. Средства за дезинфекцију руку, која су данас посебно актуелна, треба носити са собом, али ова средства нису замена за прање руку сапуном и топлом водом. Светска здравствена организација препоручује да средства за дезинфекцију садрже 80 одсто етанола или 75 одсто изопропил алкохола.

ЈОШ НЕ ПОСТОЈИ ПОСЕБАН ЛЕК ЗА ВИРУС КОРОНА

До данас не постоји нити се препоручује посебан лек за превенцију или лечење корона вируса. Особе заражене вирусом добијају одговарајућу негу за ублажавање и лечење симптома, или адекватну терапију уколико се ради о хоспитализованом пацијенту. Специфични лекови су у фази испитивања и биће тестирани кроз клиничка испитивања. Светска здравствена организације је објавила да помаже у истраживању и развоју ових лекова са низом других партнера.

АНТИБИОТИЦИ НЕ ЛЕЧЕ ВИРУС КОРОНА

У овој ситуацији веома је важно да на појаву првих симптома не узимате самоиницијативно лекове, посебно не антибиотике, јер су то лекови који делују само на бактеријске инфекције. С обзиром да се овде ради о вирусу, антибиотици се не смеју користити као средство за превенцију или лечење, а могу се укључити у терапију искључиво под надзором лекара.

БУДИТЕ УВЕК НА ПРИМЕРЕНОМ ОДСТОЈАЊУ ОД ДРУГИХ

За крај још једна важна напомена – не заборавите да у апотеци држите примерено одстојање од других пацијената. Тиме штитите не само своје, већ и здравље и приватност других.