Прочитај ми чланак

Српске пушке ЦИА продавала терористима?

0
Фото: Ројтерс

Фото: Ројтерс

Једно од оружја, које је коришћено у терористичким нападима 13. новембра у Паризу, набављено је из  Centurdž International Arms са седиштем у Делреј Бичу на Флориди, одакле је транспортовано за Европу. Ова фирма, која спада у највеће америчке трговине оружјем и уско је повезана са ЦИА, у Америци и Европи је више пута оптуживана да учествује у илегалним пословима. У питању је полуаутоматска пушка типа М92, коју производи произвођач војне опреме Застава у централној Србији, пише портал Инфокоп.

Директор ове фабрике Милојко Брзаковић је прошле недеље за Асошијетед прес изјавио да је проверио документацију за седам пушака произведених у Застави, које су коришћене у нападима у Паризу.

Фабрика је лиферовала различите врсте овог оружја кратко пре распада Југославије и грађанског рата „90-их година прошлог века, а конкретно је у мају 2013. испоручила америчкој фирми спорну пушку. Центурџ Армс су до сада одбили да дају било какав коментар, тако да остаје нејасно на који начин је М92 поново враћен у Европу. За извоз им је била потребна дозвола америчке владе, а уколико је све обављено легално, америчком министарству спољних послова је требало да се упути захтев за овај реекспорт.

Уколико се потврде ти извештаји, званична представа о нападима у Паризу, по којој терористичка Исламистичка држава сноси пуну одговорност, долази у питање, наводи Инфокоп.

„Та представа је од почетка политичка превара, јер су моћници НАТО у политичком смислу несумњиво и сами умешани. Напад су предводили борци-исламисти, који су обучавани у Сирији. У тамошњем конфликту су европске тајне службе и нафтни магнати подржавали исламисте финансијски и у наоружању, како би свргле сиријског председника Асада“, тумачи Инфокоп.

Откривање конкретне повезаности Центурџ Армс и напада у Паризу посебно намеће питање да ли су делови тајних служби подржали терористе несвесно – преко њихове безобзирне ратне политике или намерно – како би политичку атмосферу у Европи и шире окренули удесно?

Џон Руг, бивши полицајац и запослени у Центурџ Армс Интернатионал је још 1987. године пред америчким Сенатом сведочио да су они испоручивали оружје против владе сандиниста у Никарагви. Према наводима „Палм бич поста“, италијанске власти су 2004. године зауставиле испоруку 7.500 комада АК47 аутомата из Румуније за Центурџ Армс.

Трећини избеглица губи се траг

Иако је, почев од ове недеље, предвиђено да се у Немачкој свака избеглица региструје пуним именом, сликом и отиском прстију то ће изгледа остати само пуста жеља, јер недостаје простор, људи и техника, пише „Билд“. Тренутно се сваком трећем избеглици губи траг, а да претходно није заведен у регистар. Од почетка године је 250.000 избеглица остало нерегистровано. Њима су ускраћени социјална давања државе, па су „упућени“ на црно тржиште или криминалне активности и представљају опасност за државну безбедност.

Четири године касније је иста фирма, према подацима које је објавио Викиликс, радила са израелским трговцем оружја Ори Зелером ради продаје америчке пушке М1 диктаторском режиму у Гватемали у време грађанског рата. Осим тога, њима се пребацује да су „опрали“ 20 милиона долара Ал Каиди преко западноафричких дијаманата, али и да су продавали румунске пушке мексичким нарко-картелима.

Везе са нападом на „Шарли ебдо“

Прошле среде је француска полиција ухапсила члана безбедносне организације Националног фронта Клода Ермана, који је на северу земље био активан у десничарским круговима и истовремено радио за полицију и царинике. Он је испитиван у вези са нападима на сатирични магазин „Шарли ебдо“ и на супермаркете са кошер-производима. Француски министар унутрашњих послова Бернар Казенув је покушао да блокира истрагу позивајући се на државну тајну, али су о тој одлуци и другим појединостима везано за Клода Ермана обавештени медији. Истрага у Лилу је показала да је он вероватно био посредник у великој мрежи, која је умешана у испоруку оружја атентаторима.

 

Вести онлине