Прочитај ми чланак

СРБИ ХРЛЕ У НЕМАЧКУ Шта значи Закон о усељавању радне снаге и како аплицирати

0

Вест да је немачка Влада усвојила закон о запошљавању радника одјекнула је као бомба међу грађанима наше државе.

Наиме, нови Закон о усељавању стручне радне снаге у Немачкој, који ће се примењивати од 1. марта 2020. године, олакшаће грађанима из земаља које нису чланице Европске уније да се запосле у тој земљи, стоји на сајту немачке амбасаде.

Foto: Depositphotos / billiondigital

Дакле, ово важи и за становнике Србије, који ће на овај начин моћи да дођу до посла у Немачкој под истим условима као и њени грађани.

– Најпре, Србија ће изгубити један део квалификоване радне снаге, оне најбоље која је све ређа и све потребнија и у самој Србији. То је, дакле, негативан ефекат. Већ се показало да немамо довољно медицинских сестара, занатлија, тако да то није добро. Други ефекат је позитиван, јер ће се повећати дознаке људи који раде тамо, а имају своју родбину и родбинске везе са људима који остају у Србији. Значи да тај ток прилива средстава у виду дознака биће обилнији и то је добро за Србију – каже наш саговорник и додаје:

– Бојим се да је овај негативни ефекат нешто већи и претеже над оним позитивним, али живот доноси и ово и оно – прича Маџар.

Такође, чим се добије званично обавештење о еквивалентности квалификације, квалификовани радници и стручњаци могу да поднесу захтев за издавање визе како би отишли у Немачку и прихватили радно место за које су квалификовани. Уколико су немачке власти професионалну квалификацију признали само делимично заинтересовани могу да затраже визу ради стручног усавршавања и даље квалификације у Немачкој. Под одређеним околностима могу да се запосле већ током трајања стручног усавршавања

Треба ли понављати да Србију сваког сата напусти шест људи, дневно 145? Поставља се питање – хоће ли неко на крају остати у Србији и како заправо овај закон утиче на нашу државу? Економиста наглашава да став српске Владе поводом увођења овог закона изостаје.

– Наша Влада у ствари нема став о томе. И да га има, не би много вредело, јер ставови не решавају егзистенцијалан питања грађана. Другим речима, независно од става, људи ће ићи трбухом за крухом и покушавати да преживе у овим немирним временима – додаје саговорник Директно.рс.

Како аплицирати?

У детаљном објашњењу немачке амбасаде у Београду наведено је и да заинтересовани треба пре подношења захтева за визу да набаве званичну потврду о утврђивању еквивалентности своје професионалне квалификације. Еквивалентност квалификације утврђују званични органи Савезне Републике Немачке.

Квалификовани радници и стручњаци који су заинтересовани за рад у Немачкој треба благовремено да покрену поступак утврђивања еквивалентности, наводи се, и додаје да грађани могу да покрену поступак чак и пре марта 2020. године када ће нови закон ступити на снагу.

Особе са довољним знањем немачког језика могу да поднесу захтев за визу ради тражења посла, уколико располажу финансијским средствима која покривају животне трошкове.

Колико траје радна виза?

Визе ради тражења посла важе шест месеци. Млади људи који су завршили школу, до навршене 25. године живота могу у трајању до шест месеци боравити у Немачкој ако желе да конкуришу у образовним институцијама, под условом да им стечена диплома омогућава упис на високошколској установи, ако им је знање немачког језика на довољном нивоу (најмање Б2) и уколико располажу финансијским средставима која покривају животне трошкове.

Услови за квалификоване раднике који имају преко 45 година су другачији. Уколико дођу у Немачку ради запошљавања дужни су да предоче уговор о раду који им обезбеђује законом одређену минималну зараду или доказ о старосној пензији чија висина покрива основне животне трошкове, наводи се на сајту амбасаде Немачке.

                ПОМОЗИТЕ РАД СРБИН.ИНФО ДИНАРСКОМ УПЛАТОМ – КЛИКНИТЕ ОВДЕ!