Прочитај ми чланак

Србе шпијунира фирма која прави електране

0

Prisluskivanje grafika04_ff

(Блиц)

Фирму “ТРИ” д.о.о. са седиштем у Сурдулици која је таргетирана за коришћење недозвољеног софтвера основала је “National Electric Power Company”, такође из Сурдулице која се бави изградњом мини хидролектрана.

Наиме, како је “Блиц” јуче писао, Србија је на мапи држава у којој се њени држављани нелегално шпијунирају коришћењем нелегалног софтвера. Викиликс је објавио имена 99 фирми које се баве продајом софтвера, а први пут је долазак ових фирми у Србију забележен 20. новембра 2012.

Како ради софтвер

Потпуно нарушавање приватности држављана Србије спорни софтвер омогућава тако што се у телефон или рачунар убацује вирус такозвани финфишер или финспај.
Овај вирус је толико моћан да онима који користе софтвер омогућава не само да прате комуникацију и кретање мете већ и да се види шта особа фотографише.

По сазнањима “Блица”, велику улогу у пословању ових фирми имају српској јавности непознати Бранислав Поповић и контроверзни Бугарин Димитар Бориславов Панчев.

 

Помозите рад Србин.инфо! Да и даље останемо независни, српски, православни, анти-глобалистички сајт.

Панчев, познат истражним органима, радио је с приватним телевизијама по Бугарској и Србији, и представља се као брокер за куповине и препродаје комерцијалних ТВ станица типа “Нова”, РТЛ и разних радио-станица.
 
На фирму “ТРИ“ д.о.о. се води више ИП адреса које су продате разним корисницима. Оснивач фирме “ТРИ“ д.о.о. је иначе “National Electric Power Company” из Сурдулице. Њен стопостотни власник је швајцарска компанија F.V.S.P.E. AG Фирма и људи око ње доводе се у везу са данас атрактивним послом – изградњом мини хидроелектрана. Као кључни играч помиње се извесни Бранислав Поповић о коме се досад ништа није знало.
 
Ови подаци су збунили све с којима смо разговарали у Сурдулици. Нико од саговорника (њих 10-15) није чуо да у њиховом месту постоји фирма “ТРИ“ д.о.о. За друго предузеће – “National Electric Power Company“ су само чули, али многи не знају чиме се она бави.
 

– Нико у Србији не контролише увоз шпијунског хардвера и софтвера. Чак се не може ни претпоставити колико их отприлике има у нашој земљи, али је то сигурно знатно већи број од оног који се спомиње у јавности.

За сада нема механизма да се то спречи, чиме су основна права грађана угрожена. Већ извесно време упозоравам на овај проблем, али све остаје на вербалној подршци – каже за “Блиц” Родољуб Шабић, повереник за информације од јавног значаја.