Прочитај ми чланак

УПОЗНАЈТЕ ПРАВЕ СРПСКЕ ХЕРОЈЕ: Спас завејанима стигао са – неба

0

helikopter-spasioci

Девојчица се гушила. Када је после вишесатног смрзавања видела хеликоптер, због страха и панике, потрчала је ка њему. У себе је дубоко увукла као нож оштар ваздух и остала без даха. Притрчао сам јој, узео је у наручје. Са неколико речи покушао сам да је смирим. Упркос ударима јаког ветра и дубоким сметовима, донео сам је до летелице где је чекала помоћ.

Дан после велике акције евакуације завејаних путника са војвођаних путева, овако описује само једну епизоду санитетски поручник Владимир Зец, који је као војни лекар био део екипе Војске Србије. Из завејане колоне само овај тим је за два дана хеликоптером превезао више од 150 најугроженијих.

– У завејаним колима било је и дете дијабетичар чије су залихе инсулина биле на измаку – каже Зец. – Међу евакуисанима било је пацијената са промрзлинама прстију и ушију. Једну девојку смо евакуисали из околине Чантавира, са изузетно ниском телесном температуром. Била је модра и дехидрирана, инфузију смо јој дали у лету.

У блокади је било деце, старих, болесних… Прилив угрожених био је огроман, тријажа се радила у најкраћем року. Људи су утопљавани, дотурани су лекови, у ваздуху су монтиране инфузије и пружана прва помоћ. Да би смрзнутима сачувао удове, поручник Зец је морао да се дохвати и – клешта. Њима је пресекао чак осам бурми које су претиле да зауставе крвоток у прстима блокираних путника.

– Чак 42 деце смо упркос дубоким наносима и снажном ветру на рукама унели у хеликоптер. То је био једини начин да се извуку из вејавице – прича овај војни лекар.

Доктор Зец само је један у тиму снага за хитно реаговање, трагање и спасавање, из састава 204. ваздухопловне бригаде Војске Србије, која је два дана била у сржи акције спасавања угрожених. Ова формација полетела је на прву вест да су путницима на завејаним путевима и животи под знаком питања.

За командама хеликоптера Ми-8, који се одмах упутио ка завејаним бачким пољима, био је мајор Горан Гајић. Најтеже је било, како каже, од стотину пружених руку уморних и промрзлих путника, који су у војној летелици видели једини излаз из агоније у којој су се нашли, одабрати оне који ће бити евакуисани.

helikopter-spasioci2Поручник др Зец (први слева) са колегама чека полетање

– Угрожених је било на стотине, а у летелицу може само њих 28 – прича Гајић. – Требало је одмах, на прву руку, правилно проценити ко је приоритет за превоз. А осталима објаснити да морају да сачекају свој ред на спас. Слетање и полетање летелице тешке девет тона под ударима ветра и до 80 километара на час – посебна је прича. Све је, срећом, прошло како треба.

Летели су у петак и суботу војни хеликоптери готово непрекидно. Направљени су ваздушни мостови ка Зрењанину и Фекетићу. У једном тренутку чак седам летелица узлетало је и слетало у бачку вејавицу. Бригадни генерал Предраг Бандић, командант 204. ваздухопловне бригаде, и сам овековечен са дететом у наручју у акцији спасавања, каже да су официри и војници били изузетно мотивисани да помогну народу.

– Сви смо дали свој максимум – јасан је Бандић. – Пилоти су летели у екстремним условима, техничарима су се лепили прсти за хеликоптере. Помоћ народу била је наша обавеза. У оваквим ситуацијама војска добија своју праву улогу.

Генерал Бандић каже да је војна авијација била само део заједничког подухвата, али да су војници летели тамо где је било најхитније. Елисе хеликоптера угашене су тек када су почеле да стижу добре вести – да у колонама више нема угрожених.

bandicПРЕВЕЗЛИ 240 ОСОБА

Из банатских и бачких сметова за два дана извучено је и војним хеликоптерима евакуисано укупно 240 путника. Генерал Бандић каже да је војска на најбољи начин обавила свој задатак, иако је искушења било безброј.

– Велики је изазов било повући линију између жеље да помогнемо људима и ризика и опасности. Ударао нас је урагански ветар, тло је било покривено снегом. Успели смо да изаберемо локације за слетање и организујемо систем навођења. Летели смо и по мраку, све док и последњи путник из завејане колоне није евакуисан и пребачен на сигурно – прича Бандић.

ПРВИ У АКЦИЈИ

На команду да се помогне угроженима на завејаним путевима први је полетео 333. инжењеријски батаљон. Према речима портпарола Министарства одбране мајора Јована Кривокапића, за њима су у акцију ступили припадници Прве бригаде Копнене војске и Петог батаљона Војне полиције.

– Задаци су подељени и Специјалној бригади, Команди за развој банатске бригаде, Речној флотили – набраја мајор Кривокапић. – Информације о угроженим путницима добијали смо и од грађана и медијских кућа.

(Вечерње новости)