Прочитај ми чланак

СНС ПРАВДА Две сестре у истом већу судиле у корист “Водовода” из Сурдулице

0

Адвокат Слободан Петровић из Владичиног Хана крајем јануара поднео је кривичну пријаву против судија Вишег суда у Врању Љиљане Стаменковић и Даринке Станковић због кршења закона у бројним поступцима грађана против ЈКП “Водовод” из Сурдулице, јер су, како тврди, судиле у корист јавног предузећа.

Петровић истиче да због бројних кршења закона планира да затражи њихово изузеће, а како портал Нова сазнаје, реч је о сестрама судијама које су дужи период седеле у истом трочланом већу врањског суда.

Адвокат Петровић у разговору за наш портал истиче да је реч о судијама које закон крше дужи низ година, због чега је поднео кривичну пријаву.

“Поднео сам кривичну пријаву против судија Вишег суда, Даринке Станковић, Љиљане Стаменковић и Милене Стојевић, с обзиром на то да је реч о трочланом већу, јер су кршиле закон и судиле у корист Јавног предузећа у Сурдулици. Лично сам поднео кривичну пријаву 27. јануара, а покренућу и процедуру за разрешење поменутих судија због нестручности, односно обратићу се Високом савету судства и министру правде. Ради се о томе да су се у бројним судским поступцима позивале на неке чланове закона, на које немају право да се позивају, те преиначавале одлуке без отварања претреса, и то све у корист ЈКП, а на штету грађана”, каже Петровић за наш портал.

Како додаје, реч је углавном о поступцима који се односе на тужбе грађана против ЈКП “Водовод”, након што је оно пре неколико година неосновано подигло цене.

“Ради се о томе да је јавно предузеће “Водовод” из Сурдулице повећало цене за 30 одсто неоправдано и онда је инспекција наложила да врате цене. Они су се жалили на бројне адресе поводом те одлуке, али је на крају свака поништена. Један број људи који су смели да их туже, то је и урадио и тражили су да им се врати новац наплаћен за три године – 2008, 2009. и 2010.годину. Заступао сам их и морам да признам да је немогуће да поменуто трочлано веће, код исте ствари, у појединим случајевима донесе једну одлуку, док у другим – потпуно другачију”, прича Петровић.

Он је указао на неке од неправилности у раду поменутог судског већа.

“Људи су успевали у поступцима, а ове судије су доносиле одлуке да је правично да свака странка сноси своје трошкове поступка, пошто је мала вредност спора. То може само у бракоразводним и породичним споровима, да независно од исхода спора и из разлога правичности, свака странка сноси своје трошкове. То овде није случај, поготово јер се ради о јавном предузећу које без тужбе ником не враћа новац. То није једини начин на који су мени, злоупотребом положаја, кршили права која имам као заступник грађана”, истиче овај правник.

Ипак, сем адвоката Петровића, порталу Нова.рс јавили су се још неки грађани који су изразили сумњу у пристрасност судија Љиљане Стаменковић и Даринке Станковић. Примедба гласи да је реч о даљим сестрама, које седе у истом судском већу, и то трочланом, па је упитно колико су објективне у доношењу пресуда, с обзиром на то да имају могућност изгласавања трећег члана већа.

ПРИВАТНА ПРЋИЈА Судије рођаке, супруг једне поротник

Иако по закону судије-сестре не крше закон седећи у истом већу, пошто је реч о даљим рођакама, из Вишег суда у Врању истичу да је једина притужба на рад ових судија била децембра 2020. године, и то анонимна. Истичу и да су све одлуке досад донете једногласно, те, како наводе, нема сумњи у рад судија.

“Поменуте судије су поступале у другостепеном “Гж” већу, што није у супротности с чланом 66. и 67. Закона о парничном поступку, који регулише разлоге за искључење или изузеће судије. За све време поступања у другостепеном “Гж” већу, није донета ниједна другостепена одлука већином гласова. Одлуке се доносе једногласно или већином гласова. Кад се одлука донесе већином гласова, то говори о томе да је у трочланом већу неко од судија прегласан. Како таквих одлука није било, отклања се сумња у рад ових судија, а самим тим и могућ сукоб интереса. Ради се о судијама с вишедеценијским судијским стажом, дакле, у питању су изнад свега, стручне судије”, кажу из Вишег суда у Врању.

С друге стране, портал Нова.рс дошао је до сазнања и да се дешавало да супруг једне од две судија буде поротник, на шта из Вишег суда у Врању наводе да “остављају могућност да се тако нешто десило 2018. или 2019. године”.

“Судије у парничном поступку због малог броја судија раде првостепену и другостепену материју. Другостепено “Гж” веће чине троје судија чланова тога већа, а првостепено судеће веће чини један судија и двоје судија поротника. Никад се није десило да је судија поротник био у првостепеном судећем већу са својом супругом, а друга судија оставља могућност да је можда током 2018. или 2019. године био члан судског већа у првостепеној парничној материји, и то у једном предмету, у поступку утврђивања очинства, где је она била председник већа”, наводе из Вишег суда.

Више тужилаштво у Врању: У процедури

Више јавно тужилаштво у Врању потврдило је за наш портал да им је стигла пријава адвоката Слободана Петровића против судија.

“Обрађивач предмета је преузео радње на провери навода из кривичне пријаве”, наводе из тужилаштва.

На питање да ли је уобичајена пракса да судије рођаке седе у истом већу, из Тужилаштва су нас упутили на Врховни касациони суд, чије одговоре до објављивања овог текста нисмо добили.