Прочитај ми чланак

Случај Брис Татон: Како је манипулисана српска јавност

0

 

Филм „Претпоставка правде” (The presumption of justice), о трагичном страдању француског навијача Бриса Татона и судском поступку вођеном након тога, биће премијерно приказан у петак, 29. јуна у биоскопу Академија 28 (Немањина 28). Филм су режирали Борис Малагурски и Ивана Рајовић, мотивисани судбином двојице младића: Бриса Татона, страдалог у нападу Партизанових навијача на Обилићевом венцу, и Стефана Величковића, осуђеног на седам година затвора због учествовања у нападу.

„Бавили смо се инцидентом који се догодио 17. септембра 2009. године када је страдао Брис Татон, због чега сви грађани Србије треба да осете стид. Медији су, међутим, о том случају извештавали црно-бело. Анализирањем оптужнице и пресуде закључили смо да није све онако како нам је представљено”, каже редитељ Борис Малагурски, аутор документарних филмова „Косово: можете ли да замислите?”, и „Тежина ланаца”.

Ивана Рајовић додаје да су, по њиховом мишљењу, осумњичени младићи проглашени кривима пре него што су оптужени, а камоли осуђени, што је кршење тзв. претпоставке невиности.

„Као студента права занимао ме је овај случај у којем има доста нелогичности и контрадикторности. Осуђени Стефан Величковић имао је необорив алиби да није могао да учествује у тучи јер му је у том тренутку полицајац, у Македонској улици, писао прекршајну пријаву због непрописног паркирања. Полицајац је сведочио на суду, суд алиби није прихватио, и Величковић је, без обзира на недостатак материјалних доказа да се налазио на лицу места, већ три године у затвору. Пресуда, исписана на 400 страна, тешко је разумљива и самим правницима”, сматра Ивана Рајовић.

На питање да ли филм има за циљ да „раскринка” правни систем или да помогне младићу да изађе из затвора, Малагурски је одговорио да он нема интерес да држи ничију страну, да није навијач нити је икада у животу био на некој утакмици. „Пропусти су толико велики да ме чуди како већ о овој теми није снимљена емисија или филм”, каже Малагурски.

Саговорници и главни актери у њиховом документарцу су: Радмила Драгићевић-Дичић, вршилац функције председника Апелационог суда у Београду, који је донео правоснажну пресуду, Томо Зорић, портпарол Републичког јавног тужилаштва, Милан Шкулић, професор Правног факултета БУ, српски и француски новинари који су пратили случај и други. Са осуђенима нису добили дозволу да разговарају, а политичари, које су звали, нису се одазвали позиву.

Филм траје 40 минута. Редитељи кажу да је финансиран од донација обичних људи, без учешћа спонзора и филмских фондова. Прва пројекција је у петак у 20 часова, друга у 21.30, после сваке пројекције је дискусија.

(Политика)

 

О случају Бриса Татона и о томе како је режим искористио овај догађај да манипулише домаћу јавност, редакција „Србин инфо“ је недавно писала као повод на срамно смањење казни убицама српског туристе Дејана Новаковића у Охриду (оца три ћерке).  Текст можете прочитати у наставку:

 

Шовинизам и аутошовинизам

 

Апелациони суд у Битољу преполовио је казну првооптуженом Митру Костоском за убиство српског туристе Дејана Новаковића 2010. године у Охриду.

Уместо четири године затвора на колико је Костоски раније осуђен, Апелациони суд му је смањио казну на само две године, што значи да ће у затвору остати још девет месеци јер му се у казну урачунава и време проведено у притвору.

Осталим оптуженима за убиство Новаковића суд је потврдио изречене казне. Илче Јоноски је осуђен на 4,5 године затвора, Гојко Наумоски на једну и Драган Ђорђевић, који је у бекству, на четири године и девет месеци затвора.

Београђанин Дејан Новаковић (34) убијен је крајем августа 2010. после туче у охридској дискотеци „Хавана“. Група младића га је напала, оборила на плочник и брутално претукла до смрти, а обдукција је показала да је кобан био ударац у груди. Судски процес је трајао готово две године.

Из ове пресуде је видљиво да када је Србин жртва, казне ће бити минималне, а шовинизам и мржња оправдани. С друге стране, не можемо да се не присетимо убиства француског навијача Бриса Татона, чији су егзекутори добили пресуду од укуно 240 година!

Што је још горе, овај догађај је искористила држава Србија да путем режимских медија покрене жестоку кампању аутошовинизма, која се и данас „подгрева“ по потреби и намеће сваком Србину осећај колективне одговорности. Другим речима, ако сте националиста, ви сте сигурно потенцијални убица туриста и навијача из иностранства. А, уколико Вас неко линчује само зато што сте Србин, медији ће ћутати, нападачи ће бити ослобођени или минимално кажњени.

Најтрагичније је што је случај Татон, режим искористио и као борбу против патриотског блока, а остао поптуно нем када је у питању брутално убиство српског туристе у Охриду, страдање Срба на Косову…