Прочитај ми чланак

СКОТ: Видео сам вештине и генијалност Срба од када сам у овој земљи

0

Србија може да буде победник у дигиталној револуцији уколико хармонизује своју политику са регулативама Европске уније и ради на развоју дигиталног друштва, изјавио је данас амерички амбасадор у Србији Кајл Скот.

Скот је на конференцији „Синергија 2017“ у Београду рекао да је од када борави у Србији видео вештине и генијалност Срба.

– Србија може да буде на врху ако промовише иновације и ако пружи подстицаје за развој дигиталног друштва. Може да буде победник ако ради на брзом интернету и ако додатно хармонизује своју политику са регилативама ЕУ – поручио је амерички амбасадор.

ИТ револуција мења пословање индустрије и наше животе, рекао је Скот и нагласио да прелаз на дигиталну економију ствара могућност за земље да створе профит у глобалној економији.

– Видео сам вештине и генијалност Срба од када сам у овој земљи. Убеђен сам да ако урадимо све како треба можемо имати добоит. Ова револуција може да отвори врата за све индустријске секторе – указао је Скот.

Он је објаснио да нема више традиционалне индустрије и да данас и најмање компаније могу да раде глобално.

– Кључни изазов је наћи везу између онога што се назива традиционална индустрија и савремих ИТ трендова дигитализације – рекао је Скот.

Подршка ПКС

Председник Привредне коморе Србије (ПКС) Марко Чадеж рекао је на конференцији „Синергија 2017“ да је од почетка године Комора издала 12.500 потврда и уверења путем е-сервиса ПКС.

– Циљеви ПКС за дигиталну трансформацију српске привреде су пре свега подршка дигиталној трансформацијама традиционалних индустрија, подршка и помоћ чланицама у технолошком повезивању и заступање предлога и рад на новим регулативама са надлежним државним структурама – објаснио је Чадеж.

Генерални директор Телекома Србије Предраг Ћулибрк, рекао је да је та компанија данас највећа те врсте у Србији али и региону и најавио да ће се у наредном периоду базирати на даљем развоју 4Г технологија, те да ће „Лора мрежа“, најсавременија мрежа на свету те врсте, бити покренута у првом кварталу наредне године.

На скупу је истакнуто да су установе културе у Србији такодје кренуле у процес дигитализације а „Архис“ систем, за дигиталну обраду архивске грађе, биће готов до краја године и примењиваће се у свим архивима у Србији.

Идеја Министарства културе је и да се направи база свих приватних уметничких дела, а коју ће грађани моћи да претражују, речено је на скупу.

На конференцији „Синергија 2017“ коју у Београду организује компанија Мицрософт Србија, речено је да ће до 2022. године на свету бити повезано више од 29 милијарди уређаја.