Прочитај ми чланак

Сарадња Крушика и ГИМ-а и даље траје

0

Последњи уговор Крушика и фирме ГИМ, коју у преговорима са домаћим војним фабрикама, према доступној документацији, неретко заступа Бранко Стефановић, отац министра унутрашњих послова Небојше Стефановића, а којом је предвиђена испорука укупно 267.000 разорних мина разних калибара, још није реализован у потпуности.

Односно, није био до јуче, докад су радници Крушика били на двонедељном зимском колективном уговору.

Крушик је ГИМ-у до сада, у оквиру последњег уговора са том приватном компанијом, испоручио три лота са нешто више од 200.000 мина, а остало је да испоручи још око 60.000 мина разних калибара.

У ваљевској фабрици се спекулисало да би тих 60.000 мина ГИМ-у могло да буде испоручено током минулог зимског колективног одмора, док радници нису у погонима. Индикативно је да је у Крушику током минулог одмора било ангажовано 40-ак радника, чији је задатак био да „хитно заврше производњу контингента мина од 120 и 80 милиметара, да би могле да буду испоручене купцу.

Фирма ГИМ је 3. октобра 2018. са Крушиком потписала трећи и последњи уговор у тој години (28/13-ГИМ-КВ/20183) о куповини и извозу мина у Саудијску Арабију.

Два месеца раније, потписан је предуговор у вези са тим пословним аранжманом којим је предвиђено да Крушик ГИМ-у испоручи укупно 267.000 мина, од чега 60.000 мина од 60 мм, 150.000 мина од 81 мм, 50.000 мина од 120 мм и 7.000 мина од 82 мм.

Према уговору са представницима Саудијске Арабије, ГИМ је Крушикове мине тој заливској земљи требало да испоручи у четири лота.

Прва два испоручена су авионом: један крајем новембра прошле, а други у марту ове године. Трећи лот је, у јуну ове године, пут Арабије кренуо бродом из луке Бургас.

ГИМ је мине од 60 мм Крушику плаћао 45,20 долара по комаду (фабричка цена дефинисана на 52,40 долара), односно за 6,70 долара мање од Југоимпорта СДПР, а оне од 120 милиметара чак 22 долара мање од државног предузећа.

Кад се оних 60.000 мина од 60 мм помножи са 6,70 долара и 50.000 мина од 120 мм са 22 долара, колико износи разлика у ценама у корист фирме коју заступа отац министра полиције у односу на Југоимпорт, долази се до цифре од око 1,5 милион долара, за колико су Крушик и Југоимпорт СДПР оштећени у само једном послу ваљевске фабрике са привилегованим трговцима оружјем.

Наш лист је у више наврата о ситуацији у Крушику покушавао да разговара са надлежнима у тој фабрици, најпре са генералним директором Владаном Лукићем, а потом и са председником Надзорног одбора, потпуковником Вељком Петровићем.

Тим поводом обраћали смо се и Министарству одбране, тражећи да дозволи пуковнику Петровићу да говори за наш лист. Од тог обраћања Министарству одбране прошло је готово месец дана, али одговора нема.

Председник НО Крушика требало би да одговори зашто су ГИМ, фирме Слободана Тешића и арапска компанија Интернешенел голден група, које ваљевској фабрици, на име испоручене робе, дугују више од седам милиона евра, повлашћени купци мина и граната и да ли је тачно да су дугови и губици Крушика достигли више десетина милиона евра (помиње се и свих 100 милиона евра)?

Такође, отворено је и питање о томе да ли је у Крушику прекобројно више стотина радника, као и зашто фабрика ради тек са 10 до 20 одсто капацитета.