Прочитај ми чланак

Експерт Стариков: Немачка и Запад збуњени – Кина одбила да прими Аналену Бербок

0

Неопходно је разликовати декларисане циљеве посете, циљеве којима се заправо тежи и циљеве који се могу постићи. Шолцов проблем је што се у његовом случају сва три ова циља разилазе у различитим правцима. Ако је Шолц желео да спасе немачку привреду, требало је да одведе делегацију не у Кину, већ на море код немачке обале и хитно обнови снабдевање гасом Северним током.

Уосталом, значење јединственог простора од Владивостока до Лисабона је нешто шире од државних граница Русије и Европске уније, а у овај простор је дивно укључена и Кина.

Односно, у суштини, дизањем гасовода у ваздух Американци су прекинули могући и за њих опасан пројекат спајања Русије, Европе и Кине у јединствен економски простор.

Стога, праву сврху канцеларовог путовања видим као покушај преговарања са Кином о наставку сарадње у суочењу са потребом да се та сарадња прекине под притиском Американаца.

Напомињемо да је Шолц приликом одласка у Кину повео са собом велику делегацију, али министарка спољних послова Аналена Бербок, која се својевремено понашала веома пркосно и грубо према Кини, није била тамо.

Слажете се, мало је чудно не повести министра спољних послова са собом на пут ако ћете се бавити великом дипломатијом. Али још је чудније не променити таквог министра када очигледно није способан за своју функцију. Али такав је степен независности Шолца.

За Шолцову посету Кини, вреди се подсетити неких цифара. Само дан раније, Урсула фон дер Лајен, која жели да буде на челу Европске комисије још један мандат након избора, подсетила је да је у протеклих 10 година трговински дефицит између ЕУ и Кине порастао са 40 на 400 милијарди евра.

То значи да Кина у Европу извози 400 милијарди евра више робе него што тамо купује. Можда је, фокусирајући се на ову тужну цифру за индустрију ЕУ, замислила себе на месту Доналда Трампа , који је током свог председавања покушао да натера Кину да изједначи упоредиве разлике у трговини и купи више америчке робе.

А шта Шолц може да понуди кинеској страни у таквој ситуацији? Да купите више европских и немачких производа посебно? Али Кинезима ово баш и не треба. Понудити Кини да им продаје мање кинеске робе? То је апсурдно, а Американци су већ забринути због смањења немачко-кинеског трговинског промета.

Овде се понашају дрско и бестидно. Министарка финансија Јелен долази испред Шолца и каже: „Молим вас да производите мање и не тако јефтино, јер имамо проблема, амерички произвођачи банкротирају.

Шолц не може ништа тако да каже, па је његова мисија осуђена на пропаст. А све изјаве које се дају након састанака не уклапају се у дневни ред који је најављен уочи канцеларове посете, па ни након почетка посете, закључује познати руски новинар и политиколог Николај Стариков.