Прочитај ми чланак

Решење за српски храст стар шест векова: Холанђани направили аутопут око дрвета

0

Hrastn_ff(Блиц)
Откад је саопштено да ће храст стар шест векова у месту Савинац код Горњег Милановца, који се налази на средини трасе будућег пута Београд – јужни Јадран бити посечен, грађани, еколошка удружења, невладине организације су се побунили, тражећи решење како би се дрво старо 600 година сачувало.

На Фејсбук страници “Оплемени се! Рециклирај” постављена је фотографија храста који се налази између две траке аутопута од Ајндховена до Влишингена у Холандији, познатог као “храст на аутопуту”, како би показали грађанима да постоји и друга опција.
Храст у Савинцу висок је више од 40 метара, а обим стабла прелази седам и по метара

– Постоје два решења: или да траса обиђе храст, или да се он сасече, што је неприхватљиво, јер губимо стабло које је од изузетне старости – сматра Александар Лучић из Института за шумарство.

 Не дирати храст!
Бојан Миловановић, представник неформалне групе “Храст герила”, сматра да храст не може да се пресади у ово доба године, да стабло није потпуно здраво.
– Храст и сада захтева посебне услове. Треба да се води брига о наводњавању. Добра страна је што је од њега на 10-15 метара бунар, па је то и разлог његове виталности – закључује Миловановић.

Лучић напомиње како је оваквих стабала мало у Србији, и сматра да би измештање десне траке према Чачку за 10 метара било идеално решење.

 – Могле би да се сасеку гране како би се смањио обим дрвета, а онда би чак могла да се направи и туристичка атракција, да се постави знак и свако ко буде пролазио новим путем сигурно ће пожелети да стане поред дрвета толике старости – прича Лучић.

Храст је вековима служио као место за молитву уместо цркве, а Лучић сматра да је управо због тога оволико дуго и опстао.

Земљани радови на изградњи Коридора 11 око стабла су урађени, али храст још није одсечен јер постоји веровање да ће донети зло ономе ко то учини. Када су сазнали о чему се ради, иако су муслиманске вероисповести, радници фирме “Аз вирт” из Азербејџана који изводе радове, одбили су и да се приближе стаблу.

Сумње да би храст преживео пресађивање
Министар грађевинарства и урбанизма Србије Велимир Илић најавио је пре неколико дана да ће се храст сачувати и пресадити на друго место, али су стручњаци оценили да је тешко да ће дрво, уколико се то и уради, моћи да преживи такав захват.

Протест грађана
Еколошка удружења и грађани  јуче су у селу Савинцу, поред Горњег Милановца организовали протесни скуп због планиране сече храста.

Народни посланик, и председник “Зелених Србије” Иван Карић каже за „Блиц“ да би све осим померања траке било неприхватљиво и ризично јер храст не би преживео било какво померање или сељење.

 – Он је сам по себи атракција, то је природна вредност старија од 600 година, и он представља реликт старих европских шума храста којих више нема, јер су посечене – прича Карић.

hrast_ffУ саобраћајном институту ЦИП, који је пројектант аутопута на “Коридору 11”, наводе да без директора који је одсутан не могу да дају изјаве, а из “Коридора Србије” поручују да је „министар Илић окупио групу стручњака са Шумарског факултета који ће пронаћи решење, а да ће они радити све што им министарство буде наложило“.

Храст у Савинцу, који се сматра записом – освештаним дрветом које служи при верским обредима, висок је више од 40 метара.

Обим стабла прелази седам и по метара.

Петицију за спас храста потписало је до сада више од 5.000 људи.