Прочитај ми чланак

РЕПОРТАЖА ,,РТ“ О ИЗБЕГЛИЦАМА У СРБИЈИ: „Ми се једноставно бојимо да изађемо из куће” (Видео)

0

Док Европа безуспешно покушава да се избори са највећом миграционом кризом, пооштравајући законе о пружању азила имигрантима и подижући зидове дуж граница, Македонија и Србија су транзитне државе на путу избеглица ка Европској унији. Оваква ситуација изазива велику забринутост код становника ових земаља. Због свакодневног прилива нелегалних миграната људи се боје да излазе на улицу и шаљу децу у школу, пише репортер Хари Фир за „RT”.

Мигранти који прелазе Македонији на лошем су гласу међу локалним становништвом. Поједини грађани се чак боје да се баве свакодневним стварима. Њихову забринутост деле становници Србије и Мађарске.

„Погледајте, на улицама нема никога. Раније је овде током целог дана било пуно људи, а сада ни једног човека нема. Никада се овако нешто није дешавало. Ми једноставно не можемо да изађемо из куће. Не можемо, и готово”, поделила је утиске са репортером једна грађанка Србије.

„Потребно је организовати специјалне аутобусе, који би возили децу у школу да не би закачили хепатитис од избеглица или још неку болест. Тога се ми бојимо”, признала је друга саговорница.

„Већ сада прилив миграната представља за нашу заједницу веома озбиљан проблем. Ако се њихов број повећа, без конкретније помоћи од стране власти нећемо моћи да се носимо са овим проблемом”, сматра Ервин Хужвар, председник општине Кањижа.

Како пише издање, у Мађарској имају исту бригу. „За дан пристиже неколико хиљада нелегалних миграната. То је ноћна мора”, изјавио је градоначелник Ашотхаломa Ласло Тороцкаи. У таквим околностима није изненађујуће што државе свим силама теже да заједно реше насталу кризе. За разлику од Македоније где локалне власти помажу мигрантима, Мађарска је изабрала да огради своју територију.

Ограда са бодљикавом жицом која блокира имигрантима пут у земљу, односно у Европску унију, делује непријатељски. На појединим деловима висина ограде је четири метра. Мађарске власти саопштавају да ће до краја августа ограда бити изграђена дуж свих 175 километара границе са Србијом.

Међутим, локално становништво сматра да је подизање зида само привремено решење. Они упозоравају да ће се мигранти који очајнички покушавају да достигну свој циљ једноставно провлачити испор ограде.

Одлучности избеглица које ризикују своје животе, покушавајући да дођу до уточишта, европске земље се супротстављају исхитреним мерама. За сада побеђују мигранти, и још увек нема одговора како да се заустави њихов прилив.

Чланак преузет уз одобрење Руске речи