Прочитај ми чланак

СЕТИЛИ СЕ ЧЕГА НИКО НИЈЕ: Развили посао на селу и направили чудо

0

etno_selo_brstovac-516x330После четири године заједничког живота у престоници, Крушевљанка Мирјана (35) и Београђанин Горан (42) решили су да се преселе у Крушевац, због, како кажу, срећнијег детињства својих малишана. Мирјану, по струци пејзажног архитекту и Горана, професионалног столара и кувара, спојила је љубав према природи, биљу и зачинима.

– Одмах по доласку у Крушевац 2009. године дошли смо на идеју да узгајамо лаванду и почели да тражимо погодно земљиште – прича Мирјана.

– Дуго смо трагали по Крушевцу и околини, консултовали се са Пољопривредном стручном службом и на крају, трагом информације да је некадашња „Мерима“ имала у жупском селу Доброљупци узгој лаванде и производњу етеричних уља, упутили се ка Александровцу. Мој стриц је радио на том послу па сам имала донекле додира са лавандом, макар кроз причу. Тако је све почело – прича Мирјана Живковић.

Млади супружници смело су се упустили у посао. Закупили су 1,1 хектар имања одговарајуће киселости у селу Тулеш, наручили прво семе са Института „Јосиф Панчић“ и произвели сопствене саднице. Лаванда одлично успева поред винове лозе, па не чуди да у жупском виногорју већ даје прве богате плодове.

И док се Мирјана посветила изучавању узгајања лаванде, супруг Горан учио је о пчеларству са жељом да једног дана производе лавандин мед.

– Тај мед сам први пут пробала на летовању у Бугарској, а у Србији се слабо производи – каже Мирјана.

– Имамо 70 кошница и пчеле тренутно дају ливадски и багремов мед, производимо и млеч, прополис, а за лавандин мед припремамо се наредне године.

Зарађују и путем интернета

– Саднице, сув цвет и јастучиће с лавандом продајемо путем Интернета, посећујемо сајмове меда, а полако разрађујемо дистрибутивну мрежу – објашњавају Живковићи.

– Били смо упорни, па су нам се отвориле шансе. Али изнад свега смо срећни што су нам деца заволела природу!

У целом послу, који није лак, помажу им деца. Алекса (6), Даница (4) и двогодишњи Благоје уживају у Тулешу и вредни су радници породичне фирме „Еко цвет“ и пољопривредног газдинства.

– Лаванда цвета већ прве године, али је потребно три године да постигне тражену бујност – кажу за Новости Горан и Мирјана.

– У време цветања у јуну, целе две недеље, лаванда је медоносна, па планирамо да платформу с кошницама одвеземо из Крушевца у Тулеш.

Живковићима на имању помаже мештанин Младен Кљајић, на чијем тавану суше букете лековитог биља. Два пута годишње орезују и од корова чисте лаванду. Сами је беру и даље третирају.

family.rs