Прочитај ми чланак

Радници бесни због срамне понуде Фијата: „Могу да купе прње из Србије“

0

Стелантис је и даље остао чврст у ставу да отпусти преко 1.500 крагујевачких радника из Фијатове фабрике, уз отпремнине од 4.000 евра, а да остатак од 2.016 запослених пошаље на две године у своје фабрике у иностранству. Радници се томе жестоко противе, па најављују и блокаду путева ако држава не помогне и не спречи такав сценарио.

Радници састављају и завршавају детаљну верзију својих предлога за социјални програм, који ће проследити премијерки и Влади Србије. Циљ им је, кажу, да сви запослени имају више варијанти за које добровољно могу да се изјасне.

„Ово што сад имамо је класична уцена. Не пристајемо да идемо у ностранство на две године, јер та опција не постоји нигде у законима наше земље. Наш предлог ће бити да нас упосле у фабрикама које су удаљене до 50 километара од Крагујевца, што је у складу са законом. Такође, тражићемо и достојанственије отпренине за јуде који желе да иду, уместо понуђених 4.000 евра, које су увредљиве“, открио је Игор Анђић у ком правцу ће ићи раднички предлози за социјални програм.

Његов колега Зоран Миљковић подсећа да је Фијат своје раднике у Торину ‘‘послао кући на 14 месеци‘‘, док се фабрика припремала за прелазак на електрични аутомобил и за то време исплаћивала зараде радницима. Најавио је и да ће тај модел, бити један од предлога у социјалном програму.

„Пристали смо да не таласамо и не блокирано путеве, јер желимо да се овај проблем реши тако да радници буду задовљни. До вечерас ћемо имати прецизне предлоге наших модела за прихватљив социјални програм, а ако Фијат то не прихвати, може слободно да иде из Србије‘‘, рекао је за Нова.рс Игор Анђић, радник који је учествовао и у преговорима одржаним у понедељак у Влади. Он је истакао и да је ‘‘Фијат велика омча око врата држави“, која, каже он, и поред воље да помогне, не може да се избори са овим страним инвеститором.

Стално одлагање ‘‘коначног решења‘‘ за ситуацију у Фијату, које је било најављено за крај маја, па померено на 10. јун, за раднике је сигнал да је држава, иако трећински власник, немоћна да се носи са одлукама ове велике корпорације.

Те одлуке за раднике су неприхватљиве, а наш саговорник истиче да ни синдикати, ни запослени који су ушесвовали у преговорима, не могу да гарантују, колико ће још дуго моћи да ‘‘задржавају‘‘ раднички бес, који је како каже, на ивици да експлодира.

„Фијат може да купи прње и да иде“

Миљковић је такође истакао и да је Фијатово понашање „безобразно“ и поручио да ако и даље остане при својим предлозима, „слободно може да купи прње и да иде из Србије“.

„Не треба нам овакав послодавац. Ако отпусте једног радника против његове воље, спремни смо да не узмемо ни динар отпремнине, али нећемо дозволити да овде раде на такав начин“, био је категоричан.

Ову изјаву нашем порталу потврдио је и Игор Анђић и навео да је то заједнички став представника радника који су учествовали у преговорима и са менаџментом и са представницима државе.

„Овде нису проблем радници, овде је проблем Фијат, који не уме да направи посао и упосли радну снагу. То смо отворено рекли и премијерки. Ако Фјат није способан да ради у Србији, не видим ниједан разлог да остане. Таман да сви останемо без посла, али имамо нашу фабрику и тражићемо компанију која је способна да производи“, поручио је Анђић.

Он је на крају закључио и да је током више сусрета са највишим представницима државе, стекао утисак да је „држава спремна да помогне“, али да су Фијатови ставови „највећи камен спотицања“.

„Нико не зна шта је у том фамозном уговору и имамо утисак да је ‘Фијат велика омча држави око врата’. Видимо да је држава спрена да помогне, али је Фијат та страна која се понаша потпуно незаинтересовано и за зарднике и за опстанак производње у Србији. Све то отвара нам сумњу колико је Фијат уопште озбиљан у намери да ради и остане у нашој земљи“, закључио је Анђић.

После састанка са премијерком који је одржан 30. маја у Влади Србије, социјани програм замрзнут је до 10. јуна, а наредни састанак биће одржан у Крагујевцу.