Прочитај ми чланак

РАДАРИ ЗА ВОЈСКУ СРБИЈЕ из Крушевца?

0

Сарадња предузећа "Ретија" из Прага и фабрике "14. октобар". Чеси имају искуство у усавршавању совјетске технике.

Радарски системи обавезна су ставка у свим дугорочним плановима опремања Војске Србије. Ова врста уређаја кључна је за повећање борбене моћи оружаних снага. Проблем застарелих војних „очију и ушију“ могао би да буде решен у сарадњи са Чешком Републиком, чија компанија „Ретија“ важи за једног од лидера у домену производње радара, електронске опреме и модернизације совјетске борбене технике.

Да би Србија могла да буде место производње савремених уређаја за осматрање указује и посета челних људи чешке „Ретије“ фабрици „14. октобар“. На столу се нашла понуда да крушевачки гигант који ради под окриљем компаније „Чехословак груп“ у првој фази производи радарске компоненте, што би било полазиште за ширу сарадњу на терену домаће наменске индустрије.

„НЕВА“ БОЉЕ ВИДИ

Војска Србије пре неколико година модернизовала је осматрачки радар П-12 у оквиру ракетног система „Нева“, захваљујући домаћој памети. Овај посао био је поверен стручњацима Војнотехничког института и домаћој компанији „Ирител“.

Генерални директор „Ретије“ Јан Волшик објашњава да ова компанија у свом војном портфолију има успешну производњу дводимензионалних и 3Д радара. Српској страни била би занимљива модернизација бивше совјетске технике, као и осматрачких радара П-17 и П-18…

– У сарадњи са „14. октобром“ можемо да радимо на модернизацији система „Бук“, али и многим цивилним пројкетима – наводи Волшик.

Радарски системи у нашим оружаним снагама су међу приоритетима за модернизацију. Проблем застарелих уређаја делимично је решен куповином два половна радара АН/ТПС-70 у Словенији. Та средства су седам-осам година млађа од постојећих радара у Војсци Србије. Њиховим пуштањем пензионисани су застарели радари британске производње, наслеђени још од ЈНА.

Опредељење војног врха јесте да предност у набавци даје опреми која се производи у Србији. Домаћа одбрамбена индустрија бележи добре резултате пословања. Прошле године одобрен је извоз наоружања и војне опреме вредан 870 милиона долара, што је за 24 посто више него у 2016. години.