Прочитај ми чланак

РАЧУНИЦА ЗА ОБАВЕЗНИ ВОЈНИ РОК: Пешадинац кошта чак пола милиона

0

Генералштаб ВС направио рачуницу поновног увођења обавезног војног рока. Обука само у првој години однела би из буџета 70 милијарди динара

ВОЈНИК пешадије на шестомесечном служењу обавезног војног рока коштао би војни буџет најмање 450.000 динара. Цена обуке, хране, смештаја и осталих трошкова тенкиста, артиљераца или припадника ракетних јединица неупоредиво је већа и досеже и три пута већи износ.


Војнички трошковник део је свеобухватне анализе на којој је претходних месеци радио Генералштаб Војске Србије. Ова рачуница у оквиру анализе користи и мана евентуалног поновног увођења обавезног служења војске. Војни врх је, сабирајући издатке за обуку, смештај, одећу и обућу, као и амортизацију опреме и наоружања, закључио да би поновно увођење обавезе служења отаџбини државу само у првој години коштало око 70 милијарди динара.

ЛAКИ МОДЕЛ СЛУЖЕЊA

Кao пример обавезног војног рока, какав би могао бити у будућности уведен у нашим оружаним снагама, стручњаци наводе тзв. лаки модел служења војске. Он би подразумевао основно војно оспособљавања, које би трајало између три и четири недеље. За ово време млади би савладавали основе пешадијске обуке, прве помоћи, коришћења маски и заштитне опреме, сналажење у простору, читање карата, реаговање у случају елементарних непогода…

Пребројавање трошкова са једне и користи, са друге стране, изазвано је све гласнијим захтевима дела домаће јавности да Србија врати обавезни војни рок. Aнализа Генералштаба о цени обуке и издржавања „рочног“ састава упућена је међуресорној радној групи Владе Србије, задужене за писање нове Стратегије националне безбедности и других стратешких докумената државе.

Овај тим добио је и задатак да направи студију „изводљивости“ поновног увођења ове варијанте војне обавезе и да свој предлог до половине ове године пошаље државном и војном врху.

– Војник на обавезном служењу војног рока у поређењу са професионалнцем јесте јефтинији, будући да не прима плату, нити му држава уплаћује порезе и доприносе – обајашњавају у Генералштабу ВС.

– Без обзира на то, његов ангажман није дугорочно исплатив, јер у војној служби проводи мало времена. Професионални војник процес обуке пролази само једном, док се у систему обавезног служења, он понавља на сваких шест месеци. A то није нимало јефтино.

Рачуница коју су направиле службе Генералштаба у обзир су узеле све издатке које подразумева полугодишњи боравак у касарни. Вишемилионски збир ових ставки најјачи је аргумент државе да, упркос притиску јавности и појединих политичких странака, ово питање још не ставља на дневни ред.

ПРАТИТЕ СРБИН.ИНФО И НА ВАЈБЕРУ!
КЛИКНИ ОВДЕ!

– Србији у овом тренутку највише одговара професионална војска. Млади који желе војни позив и осећају то као свој дуг држави могу добровољно да одслуже војни рок. Последњим изменама прописа повећани су износи војничких плата, па добровољцу за шест месеци у касарни следује 90.000 динара – напомињу у Министарству одбране.