Прочитај ми чланак

Превремено пензионисани могу да повећају своја примања: Ово је начин како

0

Сви они који не испуне оба услова за одлазак у пензију, старосни и године стажа, имаће мању пензију. У неким случајевима је то и до 20 одсто ниже од износа који би месечно добијали да су испунили оба услова. То међутим не мора бити коначно стање, јер Закон даје могућност да се пензија накнадно повећа.

Мушкарци у Србији одлазе у пензију са 65 година живота и минимум 15 година радног стажа. За жене је ова граница још увек нижа – 63 године и шест месеци живота, али такође минимум 15 година стажа. Ако се један од ова два услова не испуни, пензија ће бити нижа.

У случају превременог пензионисања, када није испуњен услов који се односи на године живота, пензија може да буде нижа и за 20 одсто.

Ако би се неко, на пример, пензионисао са 62, уместо 65 година, његова месечна примања би, уместо 50.000 динара, износила око 44.000.

Закон о ПИО, наиме, каже да се за сваки месец до 65, односно 63,5 година живота, износ пензије умањује за 0,34 одсто, а у збиру највише 20,4 процента.

Дакле, одлазак у превремену пензију са собом носи ове последице, а ових пензионера је у Србији 2022. године било 63.868. Овај број се из године у годину повећава.

Може ли овај износ да се повећа?

Једини начин да се пензија повећа, јесте да пензионер поново почне да ради, а то може да ради до испуњења “регуларних” услова за пензионисање – 65, односно 63,5 година живота.

Ако се пензионер одлучи на овај корак, он треба да ради минимум годину дана уз, наравно, редовно плаћање пореза и доприноса, да би могао да увећа своју пензију. Када поново одлучи да се пензионише, има право на нови обрачун пензије.

Превремени пензионер може да буде ангажован преко Уговора о раду, о делу, о привременим и повременим пословима и Уговором о допунском раду.

За време које пензионер проведе на новом радном месту, он не губи право на пензију. Дакле, док ради, он истовремено прима и плату и пензију.

Тренутно постоји неколико стотина огласа у којима послодавци траже пензионере, углавном за послове возача и оператера у кол центрима.

Такође, доприноси за пензијско и инвалидско осигурање се уплаћују на исти начин и у истом износу као и да није пензионер, али у тренутку подношења захтева за поновно обрачунавање пензије, он мора да буде ван осигурања, односно незапослен.

Шта ако нова пензија буде мања?

Када потом дође време на поновно одређивање пензије, у обзир ће се узети укупан радни стаж, дакле и онај на основу којег је утврђено право на превремену пензију, као и стаж, али и зарада након пензионисања.

Дакле, нови износ пензије се утврђује као да осигураник одлази у пензију по први пут. у обрачун улази и нова плата.Ако до ове ситуације дође, пред пензионере се ставља могућност избора. Они, заправо, не морају да одаберу нови износ пензије, уколико је он мањи од првобитно одређеног, већ једноставно могу да задрже први износ месечних примања.

Какве су ствари у пракси?

Иако у теорији ствари звуче добро, реалност је ипак нешто другачија. Како објашњава Милош Грабунџија, председник Синдиката пензионера Србије “Незавиност”, легалан посао за већину пензионера у нашој земљи је скоро па немогућа мисија.

Грабунжија објашањава да пензионери који одлучују да раде могу да се сврстају у три групе.

“Прва група су углавном војни пензионери или бивши полицајци који, захваљујући бенефицираном радном стажу престају да раде већ са 50 година, па како су и даље радно способни, одлучују да се ипак поново запосле”, каже наш саговорник.

Друга група су пензионери који су радни стаж провели усавршавајући се у одређеној области, у којој су постали стручњаци.

Трећа група је пензионера заправо је најбројнија. У питању су они грађани који су током радног века припадали средњем или нижем сталежу, а углавном просечног образовања.

“Њима је изузетно тешко да се запосле, макар онако како Закон прописује. Њихове дневнице углавном су ниже од дневница осталих радника, а послодавци не уплаћују пореза и доприноса. Дакле, велики део запослених пензионера заправо ради на црно. А то не значи ништа када дође време за нови обрачун пензије”, закључује саговорник,