Прочитај ми чланак

Предлог ЕУ од ког стрепе сви српски возачи: На мети су старији аутомобили који…

0

Европска комисија изнела је у току протекле недеље предлог да се старији, дотрајали аутомобили више не продају и не извозе ван ЕУ. Оваква одлука посебно може да погоди српске возаче који масовно користе баш таква возила. Европска унија сматра да би таква забрана поправила безбедност саобраћаја и смањила загађеност, са друге стране, српски возачи страхују од тога како би то могло да утиче на цене и доступност половних возила у нашој земљи.

Како су половни аутомобили у убедљиво најчешћи избор возача у Србији, постоји озбиљна бојазан да ће нам чак и половни аутомобили бити готово недоступни.

Шта значи такав предлог Европске комисије?

Сваке године више од шест милиона возила дође до краја свог животног века у Европи.

Према предложеној новој уредби, произвођачи аутомобила ц́е морати да дају јасна и детаљна упутства за растављање возила и како да замене и уклоне делове и компоненте током употребе и на крају животног века возила.

О том предлогу Европске комисије, тренутно одлучују Савет ЕУ и Европски парламент.

Шта кажу домаћи стручњаци?

Познаваоци тржишта половних аутомобила, ипак, сматрају да нема разлога за превелику панику међу српским возачима.

Петар Величковић са сајта „Половни аутомобили“ каже да за сада не очекује велике промене на домаћем тржишту – не делује му реално да ће доћи до већих промена које би биле директна последица најава из Европске уније.

„Наравно, уколико не дође до промене других фактора, као што је рецимо инфлација, може се очекивати промена цена, јер тржиште половњака генерално не можемо гледати одвојено од комплетне економије“, истиче он.

Додаје и да још увек није могуће давати конкретне процене да ли би евентуална забрана извоза неких типова половних возила утицала на цене половњака код нас.

„Прво, за сада није познато на која би се половна возила ова одредба односила, односно шта су критеријуми на основу којих би се забранио извоз половњака у такозване треће земље: да ли је то генерално стање аутомобила, година производње или нешто треће… Такође, још није саопштено када би ова промена ступила на снагу“, каже он.

Наводи да подаци сајта Половни аутомобили показују да је рецимо у 2022. години продаја половњака старих око 20 година, који су из увоза први пут регистровани у Србији била далеко мања у односу на половне аутомобиле произведене између 2007. и 2010. године.

„Дакле, купци се већ окрећу нешто новијим моделима, који не спадају у ‘возила која су на крају животног века’, за која је најављена забрана извоза“, каже Величковић.

Он додаје и да је Србија најавила од 2024. године забрану увоза половних возила са Еуро 3 и Еуро 4 стандардом.

„То конкретно значи да ћемо, уколико ова одлука почне да се примењује од следеће године, моћи да увозимо половњаке који су произведени после септембра 2009. године“, истиче Величковић са сајта „Половни аутомобили“.

Из ауто плаца „Балкан ауто“ кажу да је њихов плац усмерен на аутомобиле новије генерације и да њих конкретно та одлука неће много погодити.

„Старији аутомобили и даље ће се овде возити, али се неће више увозити у државу. То ће свакако утицати на тржиште, али људи у Србији су се већ окренули доста новијим аутомобилима“, кажу из тог ауто плаца.

Због чега Комисија тражи такву уредбу?

Европска комисија предложила је уредбу која би заменила постојеће директиве о отпадним возилима и о могућности поновне употребе и рециклирања.

Комисија тврди да би нови прописи довели до годишњег смањења емисија ЦО2 за 12,3 милиона тона до 2035, бољу валоризацију 5,4 милиона тона материјала и повећану поновну употребу кључних сировина.

Осим привредних, еколошких и социјалних користи за ЕУ – уредба би допринела већој сигурност на путевима у трећим земљама јер би спречила извоз дотрајалих аутомобила и смањила загађења у земљама које увозе такве аутомобиле.