Прочитај ми чланак

ПОНОВО ЋЕ БИТИ 35 СТЕПЕНИ Метеоролог открива до када ће падати киша…

0

Србија је након прекида топлотног таласа, у коме је жива у термометру достигла 40°C, коначно добила дуго чекано освежење. Пала је велика количина кише, што је обрадовало пољопривреднике, али су истовремено поплаве у неким градовима направиле мање проблеме.

Наша земља се налази под утицајем висинског циклона чији се центар овог преподнева налази над Војводином и централном Србијом, а положај циклона је такав да се облачност и падавине над јужним и југоисточним пределима Србије премештају са југозапада, над источном Србијом са истока, над североисточном и северном Србијом са североистока, а над западном Србијом са северозапада и запада.


Метеоролог Ђорђе Ђурић објашњава за „Блиц“ да овај циклон условљава кружно кретање над Србијом и ти у супротном смеру казаљлке на сату у односу на центар ниског притиска.

– У овом циклону кружи веома влажна и нестабилна ваздушна маса, па широм Србије овог викенда има кише и обилних пљускова са грмљавином. Најобилнијих падавима има на северу Србије, а само у Новом Саду је током ноћи и јутра иза нас пало око 70 мм кише по квадратном метру, што је више кише него у просеку за цео август – каже Ђорђе Ђурић.

И до краја дана ће бити облачно са кишом, пљусковима и грмљавином. Биће услова и за грмљавинске олује са градом и обилним пљусковима. Очекују се и обилније падавине, при чему би за 12 сати могло да падне и преко 40 литара кише по квадратном метру.

Ђурић каже да је у претходном периоду над нашим подручјем преовладавало снажно јужно висинско струјање, и из Сахаре су до нашег подручја стигле и честице песка из Сахаре, па киша која пада овог викенда садржи те честице, што највише може бити видљиво на возилима и прозорима. „Прљава“, „обојена“, „жута“, или „црвена“ киша, природна је појава, а њена боја зависиће од честица и боје песка у Сахари.

У току данашњег дана центар циклона почеће да се премешта према југу, тако да ће осим у приземљу, над Србијом и на висини успоставити северно струјање, што ће прочисити атмосферу од песка и загађености, али и донети још свежију ваздушну масу са севера.

– Од понедељка до четвртка се очекује променљиво облачно, уз сунчане периоде, али и уз повремене локалне пљускове са грмљавином. Биће услова и за грмљавинске олује. Ноћи ће бити угодне, али због облачности неће бити хладне, због смањеног израчивања, па ће се минималне температуре у већини предела кретати од 16 до 20°C – каже Ђурић и додаје да ће због свежије ваздушне масе, током дана бити умерено топло, уз максималне температуре од 22 до 28°C, али ће сваким даном бити све топлије у односу на претходни.

Стабилизацију времена очекује од четвртка, али и тада неће бити још увек потпуна, па се понегде и даље очекују локални пљускови са грмљавином.

– У већини предела биће претежно сунчано, уз максимналне температуре око 30°C. Наредног викенда биће сунчано и веома топло, уз максималне температуре од 30 до 35°C, а топло и сунчано време према тренутним прогнозама потрајало би и до краја августа, уз максималне температуре око и изнад 30°C – каже метеоролог.

Након 25. августа следи пораст температура и оне би већ наредног викенда биле за 5 до 7 степени више од просека, и натпросечно топло било би до краја месеца.

Врућине се ускоро враћају

Након дуготрајне суше, већи део Србије добио је обилне количине падавина, а како се оне повремено очекују и наредних дана, укупно би пало од 20 до 80 литара кише, локално и преко 100 литара.

Обилне падавине дошле су, нажалост, веома касно за пољопривредне и ратарске културе, које већ трпе катастрофалне последице, нарочито кукуруз. Иначе, овог лета иако је у многим пределима владао дефицит падавина и јака суша, било је и делова Србије где је у једном дану пало кише колико у просеку за месец или два, што је чак доводило и до локалних поплава.

Тада су падавине биле веома неравномерно распоређене, па је тако било делова Србије где је било тек пар капи кише, а најкритичнија ситуација била је у Војводини, нарочито у центреалним пределима Војводине и у Банату.

– Чак и овај кишни талас тренутно и даље заобилази да излучи обилне падавине Банату, наричито јужном и источном делу, док су Срем, Бачка и Мачва већ током овог викенда добили 40 до 80 мм, локално и више. Овогодишња суша довела је до тога да ниво речног водостаја буде веома ниска, а на Сави и Дунави угрожен је пловни саобраћај, док велике последице трпи и живи свет у рекама – истиче Ђурић и напомиње да иако су Србију захватиле обилне падавине, оне су тренутно као кап у мору и неће значајно утицати на пораст водостоја на већим рекама, тако да се битније побољшање не очекује минимум до јесени, јер кише треба да захвате много већи простор Европе.

– Веома је битно да падавине не буду обилне и да буду равномерено распоређене, јер суво земљиште не може да прихвати обилине количине атмосферске воде у кратком периоду, што може довести до поплава на том земљишту – закључује.