Прочитај ми чланак

Покушали да прошверцују албанске уџбенике у Прешево

0

bujanovac-presevo-dan-zastave-albanci-obelezavanje-1328585176-115111

Председник Координационог тела за општине Прешево, Бујановац и Медвеђа, Зоран Станковић изјавио је данас да су уџбеници у селу Рајинце, у општини Прешево, одузети законито јер је покушан њихов шверц.

„Очигледно је на делу покушај манипулације и преношења ове вести на начин како би се збунила јавност и оправдало незаконито понашање и поступање“, рекао је Станковић за Агенцију Бета.

У писаној изјави се наводи да је неко покушао да прокријумчари више од 6.000 уџбеника на албанском језику и подели их деци од првог до четврог разреда основне школе, те су књиге одузете јер је прекршен закон, а није постојала никаква пратећа документација.

Све је одрађено по закону: Зоран Станковић

„Надлежни државни органи радили су свој посао у складу са законом и нису вршили ‘тортуру’ – како су пренели поједини медији. Истина је да су припадници полиције и инспектори за привредни криминал из Врања и Прешева обављали истражне радње, по налогу заменика јавног тужиоца који је покренуо поступак утврђивања чињеница везаних за нелегално уношење књига“, додао је Станковић.

Навео је да је на лицу места утврђено да о уношењу књига не постоји никаква пратећа документација, као и да нема имена особа која су допремиле књиге.

„Такође, полицијски инспектори нису се ни на који начин бавили садржајем уџбеника“, истакао је Станковић.

Шеф Координационог тела је објаснио да постоји законска процедура којом је дозвољен – на основу предлога Националног савета Албанаца, а након провера и одобрења Министарства просвете – легалан увоз и коришћење уџбеника на језику мањине.

Тако је, до сада, Министарство просвете одобрило 88 уџбеника и радних свесака на албанском језику за основце у Прешеву, Бујановцу и Медвеђи.

„О догађају у селу Рајинце и одузимању уџбеника, обавестили смо ОЕБС и међународну заједницу. Много пута сам рекао, а рећи ћу опет: Устав и закони ове земље и међународне конвенције о националним мањинама се морају поштовати, и исти су за све грађане Србије, па тако и за припаднике албанске мањине“, изјавио је Станковић.

Приштинска штампа преноси да је Влада самопрокламованог Косова одузимање школских књига на албанском оценила као неприхватљиво, и најавила да ће то питање бити покренуто у Бриселу и код међународних званичника.

 

(Бета)