Прочитај ми чланак

Пљачка дијаспоре на граници легална?

0

horgos

(Вести)

Многи наши земљаци у дијаспори жале се годинама на проблем са разменом девиза на граничним прелазима због значајније нижег курса од оног у унутрашњости. На најпрометнијем граничном прелазу, Хоргошу, однедавно нема ниједне банке, већ само две мењачнице које користе ситуацију и, важно је рећи – у складу с прописима, девизе мењају по неповољном курсу за продавце.

Својевремено је експозитуру имала Агробанка, али је она пропашћу те банке затворена, а Поштанска штедионица као правни наследник није више отварала испоставу на граници.

– На нашој граници Хоргош, најфреквентнијем и најоптерећенијем граничном прелазу у Србији, доживели смо и видели најлегалнију и најбезобразнију пљачку наше дијаспоре и других на уласку у Србију – жали се у писму „Вестима“ Драган Богдановић који је искусио цену лошег мењачког курса.

 

Чешки модел

Србија није никакав изузетак у курсним заврзламама. Рецимо, у Чешкој на аутопуту или аеродрому курс је врло неповољан, а различито се обрачунава ако мењате 50 евра, 100 евра или 500 евра за круне. Обично је курс бољи што је новчаница већа. Дакле, добро је мењати што више новца.

 

Разлике на промењених 100 швајцарских франака, на пример, иду и до 400 динара у мењачницама на граници у односу на мењачнице у градовима. Српски прописи јасно предвиђају да су мењачнице обавезне да у осам сати ујутро сваког радног дана одреде минимални куповни и максимални продајни курс, које морају да гарантују грађанима до краја радног времена. Унутар тих граница, мењачнице имају право да се договарају са грађанима око тачног износа.

Сваки овлашћени мењач је слободан да самостално одређује висину продајног и куповног курса за страну валуту, што значи да, ако жели, може да продаје један евро за 150 динара, и да га купује за 15 динара.

Пошто на тржишту влада велика конкуренција, већина мењачница имаће курсеве који су врло близу курсевима које одређује Народна банка Србије. Неписано је правило да мењачнице на најпрометнијим местима, као што су централне градске локације и тржни центри, али и на аутобуским и железничким станицама и у близини аеродрома, држе неповољније курсеве, рачунајући на то да муштерије углавном неће имати времена да пола сата обилазе кварт тражећи боље решење. Исто важи и за мењачнице које раде викендом или нон-стоп, односно оне које су „једина опција у граду“.

Савети путницима

Банкари саветују грађане да на неколико начина умање евентуалну мењачку штету. Прво, путарина се у Србији може платити и еврима, и то према курсу НБС, а и поједине пумпе примају европску валуту. Друго, сва плаћања дуж аутопута, од ресторана до пумпи, могу се обавити картицама. И треће, ако баш на граници морате да замените новац, мењајте што је могуће мање количине.