Прочитај ми чланак

Платиш казну и завршиш у затвору

0

Поједини грађани, који су платили на време казну за прекршај, добили су плаву коверту са позивом за затвор.

gvantanamo-1--foto-ap_fТо што сте платили казну за прекршај не значи да нећете отићи у затвор

Нов закон о прекршајима предвиђа да полиција возачу уручи налог којим се изриче новчана казна. Ако казну платите у року од осам дана, имаћете 50 одсто попуста, а након тога мораћете да платите пун износ, уз судске трошкове. Ипак, проблеми вас могу снаћи и ако казну платите на време.

Ако се деси да направите саобраћајни прекршај, а потом, у законском року, платите казну, немојте се изненадити уколико вам за месец или два стигне плава коверта из Прекршајног суда, са позивом да се јавите у затвор. У том случају, неопходно је да имате и уплатницу, да бисте доказали да сте казну платили на време.

Владимир Пандуров, из Панчева, један је од грађана кога је, и поред плаћене казне за саобраћајни прекршај, у сандучету дочекао позив из суда да уде у затвор.

У новосадском Прекршајном суду кажу да месечно имају око 20 оваквих предмета, а основни разлог због којих грађани долазе у овакве ситуације, јесте бирократија.

Међу Новосађанима има и оних, који из револта неће да плате казну, већ инсистирају да иду у затвор.

Мићо Козарац, који има 84 године, одлучио је да из протеста одлежи пет дана у ћелији, без воде и хране, уместо да плати саобраћајни прекршај, за који тврди да га није починио.

Од 1.500 плаћених казни по прекршајном налогу, 50 одсто плаћено је у року од осам дана, кажу у Прекршајном суду. Пет хиљада које нису плаћене, иду на извршење, односно казну затвора.

У полицији нисмо успели да добијемо изјаву и објашњење због чега грађани који су платили казну добијају позив за затвор.

(Вести)