Прочитај ми чланак

Ударци по џепу за возаче: Проблеми не престају да се гомилају

0

Возачи у Србији не могу да се отму утиску да су најредовнији "пуниоци“ буџета Србије, али и каса банака, осигуравајућих кућа, разноразних агенција, ауто сервиса овлашћених и оних дивљих, паркинг сервиса... У Србији је гориво скупље него у многим европским земљама, услуге сервисирања клима у аутомобилима одлазе у прошлост, у Београду је уведен систем аутоматског кажњавања...

Веома је вероватно да у центру Београда неће никада моћи да се довољно прошире улице да би се саобраћај одвијао више или мање несметано. Посебно нема смисла проширивати улице које воде ка центру града. Јер се тиме само повећава загушење у самом центру, а с временом и у проширеним улицама. Са економске тачке гледишта, важно би било порадити на саобраћајницама које повезују разне делове града, а не пролазе кроз центар. Али, то су само „споредне“ муке које засипају возаче у Србији.

Гориво у Србији је скупље него у многим европским земљама, а та разлика би већ следећег месеца могла да буде још већа, када на снагу ступи повећање акциза нафтних деривата. Разлог више за забринутост је то што истовремено расту цене нафте на светским тржиштима, па свака од ових ставки појединачно утиче на свој део у цени горива. И мада још није познато ко ће и колико платити цех ова два ценовна удара, све указује да ће то, као и увек, пасти на леђа крајњих купаца, само је питање у ком тренутку.

За разлику од ранијег система видео надзора саобраћаја, у главном граду недавно је уведен систем аутоматског кажњавања. Наиме, на пет локација у Београду аутоматско снимање прекршаја региструје пролазак на црвено светло или испред пешачког прелаза. Поједине камере се користе и за детекцију пребрзе вожње, а у припреми је систем за аутоматску детекцију возача који нису везали појас и на недозвољен начин користе мобилни телефон. Реч је о камерама на раскрсницама Трговачке и Јабланичке улице на Чукарици – Раскрсници Француске улице и Господар Јованове – Раскрсници Булевара Михајла Пупина и Милетнија Поповића – Раскрсници Булевара деспота Стефана и Цвијићеве улице – Булевару краља Александра код Ђерам пијаце.

Услуге сервисирања клима у аутомобилима овог лета постаће прошлост. Сервисери клима на моторним возилима масовно склањају клима станице из својих ауто-сервиса. Како су навели, бројни су разлози због којих је дошло до овога. Тренутне потешкоће да се усклади пословање са законском регулативом највише ће утицати на возаче, јер ће многима бити тешко да пронађу аутосервис који може да пружи ту услугу.

Новонастала ситуација већ је утицала на цене контролисаних гасова. Од прошле недеље када су они који стављају у промет контролисане гасове добили инструкције од ресорног Министарства да продају могу вршити искључиво правним лицима која имају Сертификат Б, дошло је до поскупљења. Како је у овом тренутку мало сервиса који могу да пруже услугу сервиса климе на моторним возилима, а интересовање за овом услугом је највеће баш у месецима пред нама, сигурно ће и то утицати на цене. Из Удружења аутосервиси Србије извинили су се клијентима, нарочито због тога јер је лето на прагу, а климе су више него неопходне.

Влада Србије усвојила је прошле године нацрт новог Закона о безбедности саобраћаја који предвиђа и увођење нове казне – одузимање возила. Овај правилник је на снагу ступио у петак, 23. фебруара ове године, а већ следећег дана практично је примењен од стране колега из Лесковца. Поступак одузимања возила је једноставан. Када полиција заустави возача који почини неки од тежих прекршаја, одмах у прекршајној евиденцији проверава да ли је раније кажњаван за неки од најтежих прекршаја обухваћених ЗБС. Списак прекршаја због којих несавесни возачи могу да остану без кола има чак 18 ставки.

Чак 10.000 возача у Србији који су у протекле две године правоснажно осуђени за неки од најтежих саобраћајних прекршаја од сада могу привремено остати без свог аутомобила ако и трећи пут буду „ухваћени“ у вожњи са више од 1,2 промила алкохола у крви, прекорачењу брзине или претицању преко пуне линије.

А с обзиром на број предмета и брзину судског поступка, „повратник“ за воланом онда без аутомобила може бити годинама.