Прочитај ми чланак

Папа Фрања разочарао Хрвате: Прикази Госпе у Међугорју нису део хришћанског идентитета

0

medjugorje_visitmycountry

Папу Фрању нервирају они који наводно редовно виђају Госпу у босанском Међугорју, а са тим ставом окренуо се и против индустрије која стоји иза „чуда“.

Иако је након посете Сарајеву прошле суботе било назнака да је отворен по питању приказања Богородице у селу крај Читлука, папа је те гласове брзо ућуткао. Он је током мисе у римској цркви Свете Марте у уторак проговорио о феномену који је за скоро три и по деценије донео више од 11 милијарди евра прихода, напавши оне који знају „шта ће Госпа рећи у четири по подне“.

– То није хришћански идентитет. Последња реч Божја се зове Исус и ништа више – казао је папа Фрања и додао да „Госпа не шаље емисаре“.

Венцел Чуљак, који је урадио докторску дисертацију на тему Међугорја као светског бренда, израчунао је да је Госпа херцеговачком селу донела зараду од 2,85 милијарди евра за 65 милиона остварених ноћења, док је сеоска црква остварила приход 290 милиона евра не рачунајући донације од ходочасника. Туристи су уз то на путне трошкове дали чак 8,5 милијарди евра.

Хрватски „Јутарњи лист“ на основу разговора са свештеницима присутним на дочеку папе Фрање у Сарајеву процењује да Ватикан неће верницима забранити одлазак у Међугорје и у случају да прогласи да указања није било. „Слободна Далмација“ пише да због тога изгледа нема ништа од ватиканског признања овог верског феномена иако је став Свете столице још на чекању.

Као последица папиних речи уследила су отказивања наступа у Италији такозваних виделаца, људи којима се Госпа наводно указује, а раније су отказане и „турнеје“ по Латинској Америци и САД.

Шта се десило?

Од првог указања групи деце 25. јуна 1981. Међугорје је прерасло у једно од највећих светских светишта Мајке Божје. Деци, садашњим „видеоцима“, указала се прелепа и нестварна млада жена са дететом. Позивала их је на мир и молитву и најављивала долазак за идући дан.

Током Другог светског рата усташе су побиле око 3000 мушкараца, жена и деце, од којих су готово сви били српске националности и закопали их у јаму код Међугорја. Усташе су 24. јуна 1941. убиле свих седам монаха православног  Манастира Житомислић који је у близини.

(Н.В. – Блиц)