Прочитај ми чланак

Отровни дим ће данима гушити Београд

0

Од суботе ујутру, када се густ дим надвио над Београдом и није пролазио читавог дана, градски челници понављају да је пожар под контролом, међутим, нико се није обратио грађанима са подацима шта удишемо и колико је то опасно.

Због пожара који периодично избија на депонији у Винчи, а који је у петак увече кулминирао, стручна јавност и саговорници Данаса као најодговорније виде представнике власти у Београду и траже њихову оставку. Покрет Не давимо Београд, који је обишао депонију у Винчи, разговарао је са ватрогасцима који су им навели да пожар није угашен, и да ће отровни дим да куља данима.

Весна Ракић Водинелић, професорка права и чланица Скупштине слободне Србије, оцењује за Данас да је понашање градске управе, посебно градоначелника Београда, неодговорно и безобзирно, јер су већ довољно дуго на својим местима и имали су доста времена да реше проблем огромне депоније у Винчи.

Облак токсичног ваздуха, који је последица пожара на депонији у Винчи, већ два дана је у Београду, а прва реакција градоначелника Зорана Радојичића је била да грађани затворе прозоре „уколико осете дим“.

– Они немају никакав сувисли план. Многи су их упозоравали на проблеме које би могла изазвати спалионица какву су замислили, да би их Горан Весић проглашавао непријатељима или незналицама. Ћутање о размерама пожара, о садржини и стварној количини отровних материја и њихово пропуштање да обавесте грађане на време, као и да их упуте у заштитне мере – све је то тежак еколошки злочин, наводи наша саговорница.

Што се тиче правне одговорности, према њеном мишљењу, одговорна је Скупштина Града Београда, као и њен извршни орган.

– На челу те пирамиде стоје градоначелник Зоран Радојичић и његов заменик, Горан Весић. Да имају уобичајени осећај политичке и сваке друге одговорности, обојица би поднели оставке, закључује Ракић Водинелић.

Радомир Лазовић из покрета Не давимо Београд каже за Данас да су у разговору са ватрогасцима сазнали да пожар јесте локализован, али да није под контролом, већ да ће трајати данима.

– Људи који раде на механизацији која би требало да закопа ватру и спречи довод кисеоника рекли су нам да не могу да приђу пожару. Не давимо Београд захтева да се грађани морају одмах обавештавати о опасностима и ризицима, а не да чекамо цео дан да нам се обрате функционери. Да није било људи који су на друштвеним мрежама делили слике пожара и медија да то пренесу, сигуран сам да би власт ћутала и покушала да све сакрије – указује Лазовић.

– Грађани околних места и Београда у целини, данима, ако не и недељама ће бити изложени великом загађењу. Поред прашкастих ПМ честица које се ослобађају у ваздуху, најопасније канцерогене материје су фурани и диоксини, а који се у Србији чак ни не мере. Од надлежних служби није стигло обавештење како да се грађани понашају и заштите, нити су спроведене икакве мере заштите становништва – упозорили су из Не давимо Београд.

Жељко Веселиновић, председник Удружених синдиката Србије „Слога“, истиче за Данас да су неодговорно понашање менаџмента и градске власти, сумњиве јавне набавке за депонију и константни покушаји заташкавања пожара који на депонији никада не престаје да гори, главни узроци проблема који настају на депонији у Винчи.

– Ја сам још прошле године у априлу објавио снимке и фотографије огромног пожара на депонији које су ми доставили запослени. Уместо да решава проблем пожара, директор Градске чистоће Марко Попадић поднео је кривичну пријаву против мене за ширење панике где је тврдио да сам ја ноћу прескакао ограду која иначе не постоји и снимао неовлашћено, а јавно је говорио да је то слегање тла чиме је обмануо целокупну јавност и све грађане Београда. Уместо да су тада решавали тај проблем они су лагали грађане и због тога оставке морају поднети и Марко Попадић и Горан Весић, али и несрећни градоначелник Зоран Радојичић који се грађанима ругао тако што им је предлагао да затварају прозоре – наводи наш саговорник.

Веселиновић додаје да они не треба да сносе само политичку одговорност, него да одговарају и кривично због пожара који трају годинама и озбиљно нарушавају здравље свих Београђана.

– На депонији се годинама неодговорно ради. Од тога што су само за санацију дела потпорног зида платили готово 500 милиона динара и то фирми Лотеx која, како се прича међу запосленима, припада Јасмини Поповић једној од директорки Градске чистоће, до тога да је управник депоније био бивши полицајац правоснажно осуђен за пљачку комбија са новцем. Све ове комбинације могу довести до катастрофе што се управо и дешава – упозорава Веселиновић.