Прочитај ми чланак

Општине у Србији у којима нема короне

0

Представници републичког Кризног штаба, на редовним конференцијама свакодневно саопштавају јавности најновије податке о ширењу коронавируса у земљи и упућују грађане да се информишу на званичним Владиним интернет страницама посвећене Ковиду-19. Међутим, на страници која приказује општине у којима су потврђени случајеви коронавируса, последњи подаци унети су 29.марта.

Статистика од тог датума показују да у 93 општине у Србији није регистрован ниједан случај коронавируса, док је у 21-ој, забележена по једна заражена особа.

На мапи која је предстваљена, уочљиво је да је најмање заражених у источној и западној Србији, али има и општина у централном делу земље, без иједног регистрованог случаја. Поставља се питање, како су поједини градови и општине проглашени за жаришта, док у другим срединама нема ниједног зараженог.

Портал Нова.рс, истраживао је да ли је реч о добрим превентивним мерама, или једноставно грађани нису ни тестирани. Како сазнајемо, има истине и у једној и у другој претпоставци.

У Шумадијском округу, у чијем се центру налази Крагујевац где је потврђен корона вирус, на сајту ЦОВИД 19 приказане су општине са ‘’нула’’ регистрованих. Топола, Кнић, Рача, Лапово и Баточина, које окружују Крагујевац, званично, немају ниједну заражену особу. Међутим, како пристижу резултати тестирања, слика у Шумадији се мења. Данас је у општини Топола, која је дуго одолевала, забележен први случај коронавируса.

У Дому здравља у Тополи објашњавају да су превентивне мере предузели и пре званичних препорука које је увела Влада Републике Србије.

“Ми смо одмах смањили број пацијената који долазе у амбуланту, свим хроничним болесницима смо продужили рецепте, проследили им бројеве телефона изабраних лекара , како би могли да их позову за све проблеме и да не долазе уколико није у питању хитно стање. За сада нисмо имали ниједан случај да нам се јавио неко са симптомима који указују на коронавирус” каже др Горан Ђорђевић, директор Дома здравља у Тополи.

“Корона нас заобилази, али ће нас уништити забрана кретања”

У Тополу је крајем фебруара и почетком марта дошло доста повратника из иностранства и њима су одмах изречене мере обавезне самоизолације, каже за портал Нова.рс Драган Јовановић, председник СО Топола.

“Било је 50 повратника у самоизолацији, од којих је већ 10 завршило тај обавезни део и код њих се нису појавили никакви симптоми. Очекујемо да ће и остали добро проћи”, каже Јовановић и напомиње да у Тополи, тренутно постоји други проблем који више забрињава него што је коронавирус.

“Ми смо фабрика под отвореним небом. У општини Топола 70% становништва директно је везано за пољопоривреду, тако да нашим грђанима велики проблем представља ограничавање кретања. Имамо 3.500 регистрованих домаћинстава, то су људи који морају и ноћу да излазе на своја имања, јер воће не можемо да прскамо преко дана. Због тога сам писао и министру унутрашњих послова, да се власницима газдинстава издају посебне дозволе и да поједина овлашћења пренесе на локлану полицију, како нам ова година не би пропала. Нама не требе корона, Топола ће доживети ‘клиничку смрт’ уколико не добијемо слободу кретања за пољопривреднике и надничаре”.

У селу Влакча које се налази на пола пута између Тополе и Крагујевца, има повратника из иностранства који су под сталним надзором. Драгољуб Швабић из овог села, за портал Нова.рс каже да је забринут и да се плаши короне.

“Видим да полиција по два пута дневно обилази људе који су дошли из иностранства. Наравно да сам забринут, живим у делу села које је густо насељено, али избегавам директан контакт. Сви се ми међусобно знамо и сигуран сам да би свако од комшија упозорио ове гастарбајтере уколико би их видео да крше самоизолацију”, каже Драгољуб.

У Рачи такође није забележен ниједан случај коронавируса, али грађани су сумњичави.

Томислав Вељковић из Бошњана код Раче, за портал Нова.рс каже да је забринут јер види да се људи нормално шетају без заштите.

“Оно што сам ја приметио је да можда само једна трећина грађана има заштиту. Нама је овде до четвртка радила ‘Јура’ где су сваки дан довозили раднике. Питање је колико су ти људи били заштићени. Ја сам лично забринут јер ми ћерка ради у Дому здравља, а колико видим та лична заштита коју добијају и није баш на неком нивоу”, каже Вељковић.

Гружански крај одолева корони

У Општини Кнић, која је такође претежно пољопривредна средина, кажу да су предузели све превентивне мере, па је то вероватно и разлог што немају ниједан регистровани случај коронавируса. Командант Кризног штаба, Мирослав Николић за портал Нова.рс појашњава да су одмах по проглашењу ванредног стања, сви повратници из иностранства упућени у кућну изолацију.

“Ми смо на неки начин транзитна општина и имали смо проблема само прва два три дана док се нисмо организовали и евидентирали све који су дошли из иностранства. То су углавном возачи камиона, који су се вратили из Аустрије, Немачке, Италије и других европских земаља. Укупно је 36 особа у кућној изолацији и до сада се никоме од њих нису појавили симптоми, тако да нису ни рађена тестирања”, каже Николић и објашњава да су све службе ангажоване како би се самачким домаћинствима обезбедило редовно допремање неопходних намирница и смањило кретање по самој општини.

“Прошле смо године били погођени страшном поплавом и тада смо успоставили добар систем функционисања цивилног сектора у ванредним ситуацијама. Тренутно имамо 59 волонтера који обилазе старачка и самачка домаћинства. У контакту смо са њиховом децом која живе у другим градовима, тако да смо их обавестили да не морају да долазе, јер ће њихови родитељи имати све што им треба, па смо и на тај нашин смањили број оних који долазе у нашу општину’’ појачњава Николић мере које су можда допринеле да у овој општини нема регистрованих случајева коронавируса”.

Пољопривредник из Кусовца Драган Спакић, који је брендирао овај крај по киселом купусу каже да и у време короне несметано ради.

“Сада, можда још и више него раније, водимо рачуна о хигијени. Редовно све дезинфикујемо и радимо све у сарадњи са Хигијенским заводом из Крагујевца. Наш кисели купус редовно извозимо купцима у иностранству и пролазимо све санитарне контроле.”, каже Спакић и шаљиво додаје да је чаша расола и главица киселог купуса, најбоља превентива од короне.

Мање заражених на истоку и западу земље

Број заражених коронавирусом у Србији свакодневно расте, али према подацима са сајта Цовид 19, најмање заражених је на истоку и западу земље. Све општине су предузеле превентивне мере, како би се спречило и успорило ширење вируса, па тако у Жагубици редовно прате здравствено стање повратника из иностранства који су у самоизолацији.

“У овај крај вратило се доста људи из иностранства, тако да је 110 особа у самоизолацији. Некима од њих већ истиће тај период, а да им се нису јавили никакви симптоми. У већини фирми организиван је рад од куће тако да смо смањили број грађана који се креће, а редовно пратимо и проток робе” каже за наш портал Предраг Ивковић заменик команданта Штаба за ванредне ситуације.

Карантин на Златибору

Коронавирус потврђен је у општинама западне Србије, али у знатно мањем броју него у централним деловима земље. То је можда и разлог што су поједини одлучили да карантин проведу на Златибору. Владан Милекић, васник једног апартманског комплекса, за портал Нова.рс, каже да је јутрос једна породица из Новог Сада одсела код њега.

“Изненадио сам се кад су људи позвонили и питали да ли радим и могу ли да одседну код мене. Кажу да су јутрос рано кренули из Новог Сада и кад већ морају да буду у карантину, одлучили су да то време проведу на Златибору. Наравно да сам их примио, јер су ми сви апартмани слободни.

“Све је пусто на Златибору, пијаца је затворена, не раде локали и поштује се полицијски час. Овде смо тренутно само ми који живимо, а видим и да су дошли људи из других градова који овде имају викендице или апартмане. Разумем их у потпуности, боље је да се склоне из градова, ако већ имају могућност да буду на планини”, каже Владан Милекић са Златибора.