Прочитај ми чланак

ОПЕТ У БЕЖАНИЈУ: Млади Албанци хрле у Швајцарску

0

migranti

Пословни изгледи лоши, политички тренд забрињавајући – у балканским државама је расположење међу омладином депресивно, констатује швајцарски портал „20 минута“. Због тога многи желе да оду из земље, а то је потврдила и нова студија Фондације Фридрих Еберт из Берлина. За студију је анкетирано 9.000 омладинаца узраста од 14 до 29 година из Албаније, БиХ, Бугарске, Косова, Хрватске, Македоније, Румуније и Словеније.

Међутим, шансе да добију азил у Швајцарској су скоро никакве, јер је Косово проглашено сигурном земљом, објаснила је Леа Вертхајмер, портпарол Државног секретаријата за миграцију.

И поред тога, досељавање с Косова је осетно. Сматра се да је у првом кварталу преко 30.000 житеља напустило Косово привремено и из економских разлога. Иако талас јењава, за прва четири месеца је на швајцарску границу стигло њих 138 који су илегално хтели да уђу.

На Косову је омладина остављена на немилост, а влада чини веома мало за њих. Швајцарска и ЕУ треба да учине да земља стане на ноге, сматра Буњаку.

Исто мисли и Башким Исени, руководилац информативне платформе албинфо.цх, који поручује да ће се без притисака Швајцарске и ЕУ ситуација и погоршати.

Зауставити илегалне преласке

Против мигрантског таласа се тешко може нешто предузети, објашњава експерт за миграцију из СВП-а Хајнц Бранд. Једина могућност је према његовом мишљењу да се на границама зауставе илегални преласци. У Албанији је чак 67 одсто младих спремно да се пресели у неку другу земљу, на Косову 55, у Македонији 53 у Босни и Херцеговини 49 одсто. Међу земљама у које желе да оду фаворит је Швајцарска, па тако, на пример, трећина косовске омладине преферира ову земљу. Такође, многи желе и Немачку, Велику Британију и Америку као своју нову домовину.Политичар СП-а из Винтертура Блерим Буњаку, који је пореклом с Косова објашњава то чињеницом да на Косову многи имају родбину и познанике који раде у Швајцарској и који за време одмора причају о животу у тој земљи.

(Вести онлајн)