Прочитај ми чланак

Од чалме за Вучића до СНС тајкуна и милионске зараде: Ко је Славиша Кокеза?

0

Славиша Кокеза, председник Фудбалског савеза Србије, данас је у СБПОК приведен на информативни разговор како би објаснио своје везе са људима из криминогене средине. Он је познат и као високи функционер СНС, странке на власти и бизнисмен који поседује више фирми које су од 2014. до данас оствариле високе приходе преко послова са државом.

Ко је Славиша Кокеза кога је Александар Кајмаковић, власник престижних ресторана означио као човека који му је препоручио Вељка Беливука, Вељу Невољу као обезбеђење у локалима?

Дошао је из ратом захваћене Босне и разним пословима повезаним са политиком дошао до великог богатства.

Неки су га описали као човека који је од власнике трафике, па угоститеља, преко расечене главе 2008. бранећи Александра Вучића израстао у тајкуна и једног од тројице највернијих људи председника Србије, а онда и председник Фудбалског савеза.

У својој званичној биографији на сајту Фудбалског савеза Београда, Кокеза који је рођен 1977. у Сарајеву, истиче да је фудбалску каријеру започео у Челику из Зенице играјући у млађим категоријама у периоду од 1985. до 1991. године. Из ратом захваћене Босне стигао је у Београд и „снашао се“ на Новом Београду.

Почео је, како кажу од трафике коју је држао, да би се уз помоћ пријатеља из фудбала и навијача ширио. У сениорској конкуренцији, како наводи, играо је за ФК Бродарац из Новог Београда, а у овом клубу као фудбалер и као функционер провео је период од 1999. до 2014. године. Напомиње да је још као активни фудбалер у периоду од 2009. до 2011. године постао директор Бродарца, а од 2011. до 2012. године био је генерални директор Земун, преноси „Истиномер“.

Према подацима Агенције за привредне регистре, Кокеза је стопроцентни власник најмање три фирме – „Еуросалон фабрика доо“, „Сениор теам доо“ и „Бест цонтацт доо“. Има власничког удела у још неколико предузећа, између осталих у фирми под називом „Срећни милионер“, писао је Истиномер.

Неке од његових компанија регистроване су на истој адреси као и фирма „Проинтер ИТ Солутионс анд сервицес доо, Београд2. Та фирма је недавно преузела компанију „Алти доо“, која у власништву има ланац продавница ИТ опреме „WinWin“, која се опет приспојила „Техноманији“.

Бивши лидер ДС Бојан Пајтић изјавио је да су блиски сарадници премијера Србије Александра Вучића и Славише Кокезе „успоставили монопол над ИТ тржиштем Србије“.

Купио је „Еуросалон“ крајем 2014. године за 190.000 евра од Слободана Квргића, направио је велике послове са државом, само је од посла са Аеродромом „Никола Тесла“ у Београду током фебруара и марта 2017. године зарадио 32,5 милиона динара, писао је режимски „Курир“. За Кокезино време ова фирма је у 40 послова са државом (министарства, Народна банка, судови, Путеви Србије, ЕДБ, Управа Царине…) за две године дуплирала приходе. И Кокеза је „Еуросалон“ препродао Квргићу за 915.000 евра.

Заменик председника Странке слободе и правде Борко Стефановић позвао је 2019. председника Србије Александра Вучића да каже где је седам милиона евра које је Електропривреда Србије (ЕПС) платила „Проинтеру“, Кокезиној фирми за инсталирање „система САП“ који, како тврди, никада није прорадио.

„Пола пазара сам давао Стефановићу и Папићу, остало делио с Кокезом“: Шта је све испричао Аца Босанац?

Он је новинарима у Београду изјавио да је та Кокезина фирма увећала свој профит за 350 пута пословањем с државом, те да Кокеза тим профитом купује трговинске ланце у Србији. Две Кокезине фирме су од 2013. до 2017. године закључиле више од 200 уговора с државом за 52 милиона евра, а да је он био једини понуђач на 43 одсто тендера.

Оно што нема у АПР, а прича се градом јесте његово сувласништво у најелитнијим престоничким ресторанима, ноћним клубовима, али то није доказиво. Говори се да поседује ранч и плантаже у Доминиканској Републици, али ни о томе нема доказа.

Кокеза је био члан Српске радикалне странке, а по оснивању Српске напредне странке 2008. године постаје члан и функционер те партије. Члан је Главног одбора и потпредседник београдског одбора СНС. Почетком маја 2016. лидер СНС Александар Вучић је изјавио да „Славиша Кокеза не може да буде никакав функционер, нити члан Главног одбора СНС, апсолутно ништа уколико жели да буде председник ФСС“.

Шира јавност за њега је први пут чула у јулу 2008. године када се појавио на конференцији за медије Српске радикалне странке, седећи поред тадашњег заменика председника СРС Томислава Николића и генералног секретара Александра Вучића. Кокеза је, како је речено, повређен на митингу који су радикали организовали на Тргу Републике протестујући због хапшење Радована Караџића.

– Кокезина глава била је обмотана завојем, а лева рука му је била у гипсу до лакта. Повреде је, како је рекао, задобио док је са још једним момком покушавао да заштити Вучића од полицијског батинања. Сам Вучић, који је у уторак изјавио да је добио четири-пет удараца пендреком, није имао видљиве повреде – писала је „Политика“, 30. јула. 2008. године.

У децембру 2012. године је на редовној Скупштини ФК Црвена звезда изабран за потпредседника Управног одбора клуба. У августу 2015. поднео је оставку на ту функцију.

Само месец дана раније изабран је за потпредседника Извршног одбора ФСС, потом председника ФС Београда, да би 20. маја 2016. постао председник Фудбалског савеза Србије.

Кокеза руководи ФСС као са својом фирмом, не поштује Статут, законске одредбе, чак је и свој реизбор на месту челника ФСС до 2023. године учинио правно оборив јер је прекршио Статут, па слободно може да се води да је од 20. маја 2020. нелегитимно на челу Савеза.

Штету коју је српском фудбалу нанео одлукама далеко превазилазе корист од пласмана на СП у Русију 2018. године, шминкању „Куће фудбала“ у Старој Пазови. „Прославио“ се отвореним ратом против Немање Видића, али већ неколико месеци говори се да ће га Вучић склонити са места челника ФСС на позицију директора изградње „Националног стадиона“ како би контролисао проток новца.

Тек када дође неки нови председник, са неком другом политичком вољом, можда ће бити јасније на који је начин Кокеза водио српски фудбал и шта је све радио.