Прочитај ми чланак

Ново поскупљење на БАС-у: Овај трошак је део цене карте, а нико не зна чему служи

0

Перонска карта на Београдској аутобуској станици донедавно је коштала 190, а сада је 220 динара. То поскупљење можда и не био било толики проблем када бисмо знали шта заправо плаћамо. Путнике 220 динара кошта удисање ваздуха и стајање на перону док чекају аутобус, јер не добијају ништа више од тога. Коришћење тоалета мора да се посебно доплати.

Перонска карта је намет који одавно плаћају сви путници који негде полазе са Београдске аутобуске станице (БАС), а који је доскоро коштао 190 динара. Међутим, пролазак и стајање на перону сада се наплаћује 220 динара.

На сајту БАС-а нема апсолутно никаквог обавештења да је дошло до промене у цени, те су путници били обавештени на лицу места, приликом куповине карте.

Александар Алексић (23) недавно је доживео прави шок када је са кофером у руци кренуо пут свог родног града.

Он је, наиме, поред карте која је коштала нешто више од 1.000 динара, платио и 220 динара за перонску карту.

“Невероватно ми је да се чекање аутобуса плаћа 220 динара. Притом, донедавно сам плаћао 190 динара”, каже Александар.

Службеница на шалтеру БАС-а му је рекла да су цене промењене почетком августа, мада корисници друштвених мрежа кажу да су још у јулу плаћали по овој цени. Дилема многих путника, укључујући нашег саговорника, је за шта уопште дају 220 динара.

Шта путници (не) добијају за 220 динара?

“Мени није проблем да дам новац, али ми само није јасно због чега. За то буквално добијам само стајање и чекање аутобуса. Чак се и коришћење тоалета плаћа 50 динара”, каже саговорник портала Нова.рс.

Иако већини путника овај трошак делује потпуно бесмислено и неоправдано, наплата перонске карте у потпуности је легитимна и прописана Општим условима пословања аутобуских станица, које је дефинисала Привредна комора Србије.

Истим правилником дефинисано је шта све једна аутобуска станица мора да поседује. Пре свега, то су пријем и отпрем аутобуса, безбедно укрцавање и искрцавање путника и пртљага, издавање карата, давање информација путницима. Поред тога, свака аутобуска станица треба да има тоалет и гардеробу које могу да користе сви путници.

И поред тога што је тоалет обавезан на станици, они који превоз чекају на БАС-у свакако морају да доплате 50 динара, јер овај трошак не улази у цену перонске карте.

Гардероба је, за путнике у Београду, вероватно мисаона именица.

Иначе, перонску карту морају да плате и они који заправо нигде не путују.

“Истим аутобусом путовала је једна девојка коју су родитељи испратили на перон, који нису нигде путовали”, каже Александар.

“Мени је јасно да те пероне неко треба да одржава, да и то кошта, али заиста ми је невероватно да то кошта оволико“, додаје.

За контролу станица, услова рада, па самим тим и услуга које пружају станице, надлежно је Министарство саобраћаја.

Ипак, од ресорног министарства, до објављивања овог текста, нисмо добили одговор на питање које услуге улазе у цену перонске карте, као ни да ли БАС заправо пружа те услуге онако како је прописано. Исту информацију нисмо успели да добијемо ни од БАС-а.

Нису само на перону шок цене

Како је недавно поделила Бојана М, високе цене нису резервисане само за путнике на перону.

„У том, рецимо, ресторану, пријатељица и ја смо попиле по једну домаћу кафу и по киселу воду. Стигао је рачун од 980 динара“, казала је Бојана.

Цена домаће кафе са ратлуком и шећером је 240 динара, док кисела вода кошта 250.

Како Бојана каже, она скоро никада не гледа рачун, али јој је било чудно када је конобар рекао да ова четири пића коштају скоро 1.000 динара.

„Када је отишао, још једном сам проверила да није у питању грешка, али сам остала шокирана“, каже она.

Што се тиче осталих цена, и оне су прилично високе за, како каже Бојана, „неугледан ресторан“.

Тако нес кафа кошта 300 динара, литар киселе воде чак 700, цеђена поморанџа 450, а лимунада 350.

Иначе, БАС је привремена аутобуска станица, с обзиром на то да главне нема. Наиме, због изградње Београда на води, градска власт морала је убрзано да измести тада главну аутобуску станицу у Блок 42 на Новом Београду. Међутим, до тога није дошло, јер нова станица никако да буде завршена, а градња је формално почела још пре пет година. Иначе, у изградњу нове аутобуске станице у Београду до сада је уложено око 20 милиона евра. Иако је основна конструкација станице изграђена, овај објекат до сада је био запуштен и празан, мада би то требало да измени кредит од 915 милиона динара који би БАС требало да добије од Фонда за развој.

Будућа станична зграда, чији је камен темељац постављен 2018. године, имаће 26.000 квадрата, пумпу, супермаркете, угоститељске објекте, као и укупно 65 полазних, долазних и комерцијалних перона.