Прочитај ми чланак

НОВИ ЗАКОН: Ко каже БОРАЦ уместо БОРКИЊА, платићe казну?

0

Нацрт Закона о родној равноправности покренуо у јавности многобројна питања и несугласице. Танасић: Инжењеринг у језику није добар, oн не воли неред.

Обавезне квоте за мање заступљен пол у политичком и јавном животу, родно осетљив језик, драстичне казне због полне дискриминације – све то су одредбе новог Нацрта закона о родној равноправности, око кога се повела широка полемика. И док се не стишава бура због Нацрта између Координационог тела за родну равноправност, које је пропис написало, и Министарства рада, које једино од свих Владиних ресора није дало “зелено светло”, јавност се пита шта ће подразумевати обавезне квоте од 40 одсто мање заступљеног пола. Да ли ће генерали у војсци или полицији напрасно добијати отказе или одлазити у пензију да би њихова места заузеле генералке (генералице?), или ће послодавци на конкурсима за кројачице примати кројаче, чак и када су мање квалитетни, да би имали равнотежу.

Да нико неће добити отказ зато што припада неком полу, потврђују у Женској платформи за развој Србије, која је сарађивала на изради закона.

– Према важећим прописима, забрањено је да основ запослења буде искључиво пол. Такво тумачење законских одредаба је нетачно и штетно – објашњавају у Женској платформи. – Квоте за мање заступљени пол – и жене и мушкарце, зависно од области, односе се на места одлучивања, извршне функције и јавни сектор. Не односе се на приватни сектор и не подразумевају насилно мењање “крвне слике” професија за које не постоји интересовање другог пола. Закон пре свега охрабрује дечаке и девојчице да занимање бирају према сопственим жељама.

Посебно много примедаба чује се на рачун родно осетљивог језика, због ког ће се мењати наставни планови и уџбеници, а и медији ће бити у обавези да га користе. Већ постоји страх од казни од пола милиона до милион и по динара ако се употреби “новинар” уместо “новинарка” или “судија” уместо “суткиња”. Буне се и многи лингвисти, назвавши то “силовањем” језика.

Милунка Савић – борац и чистачица

За поштовање је то што је Милунка Савић била храбар српски војник, али је велика срамота што је после рата била чистачица, а не макар неки референт за ратну сирочад. Родна равноправност је после рата задовољена, али срамота је остала – илуструје проф. Танасић ово сложено језичко и родно питање.

Према речима проф. др Срета Танасића, потпредседника Одбора за стандардизацију српског језика САНУ, силовање језика није добро. Језик, каже, треба пустити да се сам природно развија и мења, а не преко ноћи уводити боркиње, суткиње, психолошкиње, тренерке и посланице.

– Језик не воли неред, а не воли ни стеге. Кроз свој развој дуг неколико хиљада година, сам је решавао сва питања. Није му потребан инжењеринг – наглашава проф. Танасић. – У неким професијама спонтано су се наметнуле разлике у роду, али тамо где их нема, не треба их на силу успостављати. Бојим се да се са тим инжењерингом претерује. Инсистира се на једним терминима, а можда ће језик за неко време сам понудити неке друге изразе.

Наш саговорник сматра да се у неким стварима претерује са родним разликама толико да ће ускоро морати да се говори “човек и жена су у 20. веку стигли у космос”.

Он додаје да су и Одбор за стандардизацију српског језика САНУ и Институт за српски језик изнели свој став – да језик не треба силити и да га треба пустити да се природно развија. Тога би, закључује, требало да се држи и закон.

– Није уобичајено говорити боркиња, мада неке боркиње од инсистирања на томе сигурно добро зарађују – каже проф. Танасић.

Иначе, Социјално-економски савет није у уторак на седници прихватио Нацрт закона о родној равноправности.

– Он има низ мањкавости, а ни социјални партнери нису били консултовани – изјавио је Небојша Атанацковић, председник Уније послодаваца Србије. – Он није прихватљив за синдикате, Унију пословаца Србије и Министарство за рад, те да би га требало писати из почетка.

БОНУС ВИДЕО

Гости емисије „Дебата” били су председник Здраве Србије, Милан Стаматовић и председник Српског покрета Двери, Бошко Обрадовић.

Током емисије г. Стаматовић је истакао колико је опасно по српску државу што странци купују српску земљу и што им се од стране српске државе дају сви ресурси да би експлоатисали и народ у Србији, као и колико су бездушни режимски СНС-СПС тајкуни и на који начин ће савез ЗС-Двери помоћи радницима да се изборе за своја права (00:38:00); док је г. Обрадовић објаснио зашто је овај савез је зато да Руски хуманитарни центар добије дипломатски статус, а против војне сарадње Србије са НAТО и геј парада, односно на који начин је СAД окупирао Балкан и ЕУ, а Вучић влада путем манипулације, Србијом (00:54:00). Послушајте:

Ако вам се свиђају емисије, лајкујте и Фејсбук страницу – ФЕЈСБУК – ЦЕНТАР
и претплатите се на Јутјуб канал: ЦЕНТАР – ЈУТЈУБ или нас можете контактирати на 064 24 24 123.