Прочитај ми чланак

Неизвесна судбина 900 запослених у Косовској Митровици

0

skupstina-opstine-kosovska-

Косовска Митровица – Иако се већ ради на изради буџета општине северне Митровице за следећу годину још увек је непознато колико ће од око 900 запослених у јавном сектору које финансира Србија, али и Приштина сачувати радно место, јер косовске власти траже да се тај број преполови.

Сасвим сигурно од 160 радника општине северна Косовска Митровица, али и још 650 запослених у установама које плаћа локална самоуправа (парама из буџета Републике Србије) неће остати у истом броју на платном списку Приштине у 2015. години.

Питање је и шта ће бити са 55 радника ангажованих у Административној канцеларији коју је 2012. основала влада у Приштини, а они се воде као радници локалне самоуправе.

Ксенија Божовић, председница скупштине општине северна Митровица, која је и председник Комисије за израду буџета за 2015. годину, за „Политику” каже да се на њему увелико ради и да ће бити завршен у августу, али да се још не зна колико ће радника у новој општини бити радно ангажовано.

– Извесно је да ће бити урађена нова систематизација. Чекамо на формирање Заједнице српских општина, која подразумева и нека нова радна места. Скупштина ће водити рачуна о сваком грађанину и надамо се да нико неће остати без посла – каже Ксенија Божовић. Она указује на чињеницу да новоизабрано руководство и одборници, у недостатку општинске зграде, седнице одржавају у изнајмљеним просторијама, а раде по партијским канцеларијама.

На коментар новинара „Политике” да је Адријана Хоџић, шефица Административне канцеларије, са седиштем у Бошњачкој махали вољна да „истог момента” преда и зграду и запослене новом митровичком руководству, Ксенија Божовић каже:

– О томе нисам званично обавештена.

Покушали смо јуче да добијемо одговоре на бројна питања од Горана Ракића, градоначелника северне Митровице, али и од Марка Ђурића, шефа Канцеларије за Космет, будући да је Адријана Хоџић за „Политику” казала да се питање општинске зграде решава на „нивоу високе политике”, међутим, обојица су била недоступна за коментар.

– Оног тренутка када се на нивоу високе политике буде постигао договор, спремна сам на примопредају дужности. Што се тиче пословног простора, он постоји, јер када је својевремено влада у Приштини изградила овај објекат, имала је на уму да ће општина северна Митровица и Канцеларија бити спојене и функционисати у оквиру једног система. Спремна сам да предам високообучени кадар, који је искуство стицао у Америци, Немачкој, Естонији… и има одговарајуће сертификате за пружање општинских услуга – каже Адријана Хоџић, истичући да са новоизабраним митровичким руководством има „изузетно добру сарадњу”.

По њеним речима, „нови шеф Митровице је Горан Ракић”, а она је, како каже, за две године мандата успела да направи мултиетнички општински кадар, то јест да „преслика мултиетничност града” и упосли 30 Срба, 15 Албанаца, седморо Бошњака, двоје Турака и једног радника из редова горанске заједнице.

Б. Радомировић

(Политика)