Прочитај ми чланак

НЕ ПИТАЈУ ПОРОДИЦЕ Држава зарађује на преминулима од ковида

0

Република Србија увела је препоруке када је реч о сахрањивању особа преминулих од Ковид-19 инфекције, али спровођење тих мера, очигледно, зависи од особе до особе, односно, колико је која друштвено привилегована.

– Болница је мог оца у пиџами ставила у лимени ковчег (15.555 динара), лимени у дрвени, а само нам је испоручен рачун, без икаквих консултација са породицом. Чак ни дрвени сандук нисмо могли да изаберемо, већ су га одабрали уместо нас. Наравно, онај скупљи, од 29.000 динара, јер, наводно, није било другог у који би могао стати лимени. Зар нису могли да позову породицу да доставе одело за укоп? Зар је толико ризично да се обуче особа преминула од короне, ако се већ може радити са њом док је жива? Доказ колико смо једнаки, чак и пред законом. Ова држава и зарађује на мртвима. Одавно је дошло време да ни умрети не можеш достојно, ако немаш новца – каже за наш портал читалац који је желео да остане анониман, а чији отац је недавно преминуо.


Иначе, у складу са Законом о заштити становништва од заразних болести и Правилником о измени правилника о условима и начину поступања са посмртним остацима умрлог лица, у случају сахрањивања преминулих од Ковида-19, примењују се исте мере као и приликом сахрањивања свих особа оболелих од инфективних болести. Према прописаној процедури, посмртни остаци се прво сместе у лимени уложак који се завари, а потом се он смешта у дрвени сандук који се дезинфикује.

Међутим, поставља се оправдано питање, зашто онда услугу лименог ковчега не плати држава, а не породица преминулог.

Све ово додатно поскупљује услуге сахрањивања, па наш саговорник каже да су укупни трошкови били преко 60.000 динара, што је више од две пензије покојника.