Прочитај ми чланак

НЕ ДАЈТЕ ДА ВАС ЛАЖУ, ТО НИЈЕ КАФА! ‘2 у 1’ и ‘3 у 1’ пуне опасног акриламида!

0

Ове супстанце има двоструко више него у обичној прженој кафи. Иако су научна мишљења подељена, стручни саговорници Заштитника потрошача тврде да је канцероген ако се уноси у већим количинама

kafa_13Реч је о инстант напицима попут популарних „2 у 1″и „3 у 1“. Вероватно ћемо погрешити ако их уопште назовемо кафом, јер садржај ове биљке у њима је минималан, а при том зрно је термички обрађено, те је већина позитивних својстава изгубљена.

Као један од најпроблематичнијих састојака је акриламид, због кога је Светска здравствена организација кафу ставила на листу канцерогених намирница, али је, како су објаснили, кафа скинута са ове листе због непостојања довољно доказа о потенцијалној повезаности између конзумирања кафе и појаве рака.

Међутим, са тим се није сложила Међународна агенција за истраживање рака (ИАРЦ), која је објавила извештај у коме се наводи да конзумирање било каквих „врелих напитака“ повећава ризик од стварања канцера. А спорног акриламида има двоструко више у инстант, него у обичним кафама. То је показала анализа коју је урадио амерички Национални центар за биотехнологију. У упоредној анализи коришћено је укупно 42 узорка кафе. Од тога је 28 узорака млевене пржене кафе, затим 11 инстант кафа и 3 замене за кафу.

По први пут, 2002. године појавили су се научни извештаји о акриламиду као неуротоксичној и канцерогеној супстанци и то од стране Шведске Националне агенције за храну у сарадњи са научницима са Универзитета у Стокхолму. Тада је утврђено да је намирница са највећим процентом акриламида управо кафа, због чега је и доспела на листу Светске здравствене организације као канцерогена намирница, али као што смо већ појаснили, скинута је јер, према њиховом мишљењу, није било довољно научних доказа.

Технолог Јасна Мастиловић са Научног института за прехрамбене технологије у Новом Саду каже да је једно опсежно истраживање о присуство акриламида у кафи показало да су инстант кафе најопасније по здравље.

– Акриламид је сам по себи канцероген и требало би га, колико год је то могуће, избегавати! Он се синтетише пржењем, па уколико се нађе у било којој намирници коју пијемо или једемо, она постаје опасна. Зато треба водити рачуна о количини уноса кафе и свих осталих намирница које садрже овај састојак, а то су чипс, пржени помфрит, крекери, пржени лешници, кикирики и бадеми – истиче Мастиловићева.

Нутрициониста Милка Раичевић каже да би испијање кафе требало заменити здравим напицима – какаом, цикоријом, свежим соковима…

– Акриламид у кафи има канцерогена својства и зато би било најбоље да уместо кафе пијемо какао, цикорију или свеже цеђене сокове. На тај начин ми чувамо своје здравље – саветује Милка Раичевић.

И њена колегиница Јована Срејић је сличног мишљења.

– У бројним студијама утврђено је да акриламид има канцерогена својства. То јасно указује да су намирнице које га садрже штетне и нездраве! Највише је заступљен у прженој кафи и кафама у праху.

Оне су изложене пржењу на високим температурама, додатним обрадама и разним појачивачима укуса и мириса, што их сврстава у штетне супстанце – наглашава наша саговорница.

Према њеним речима, најздравија је свежа, сирова кафа, коју можемо наћи само у малим пржионицама.

Треба узети у обзир и да је главни састојак ових напитака шећер, који у комбинацији с биљном масти, глукозним сирупом, аромом и осталим додацима даје укус. Хидрогенизована биљна маст може бити извор штетних трансмасних киселина, а полифосфати који су регулатори киселости имају лош утицај на здравље костију.

Треба напоменути и да је садржај кофеина већи у инстант, него у обичној кафи. Није препоручљиво да дневни унос кофеина прелази 300 милиграма, а шољица инстант кафе га има приближно 100 милиграма, иако то није наглашено на паковањима.