Прочитај ми чланак

НАСИЉЕ У ШКОЛАМА НА КОСОВУ НЕ ЈЕЊАВА; Шиптари продају јајне ћелије за 500 еура

0

nasilje u školi

Насиље међу ученицима у разним облицима и даље је присутно у образовним окружењима у свим шиптарским школама на Космету, али у највећој мјери је заступљено у Приштини.

Према надлежним органима, представницима цивилног друштва и социолозим, највећи изазов у том смислу је свијест ученика, родитеља, или чак релевантних школа, да пријаве насиље органима безбједности. Само прошле године, у окупаторско-шиптарској Полицији Косова је пријављено 567 инцидента који су се десили у школама или у близини школских зграда на Косову и Метохији. Срећом, није забиљежен случај убиства, али је било три случаја покушаја самоубиства. У 120 случајева су забиљежене лакше тјелесне повреде, 14 тежих тјелесних повреда, 20 случајева је пријављено због посједовања ватреног оружја и 36 због посједовања хладног оружја. С друге стране, остали случајеви се односе на крађе, паљевине, посједовање наркотика, пљачке, сексуално узнемиравање и застрашивање.

У одговору путем мејла од стране полиције послатом порталу Радио Слободна Европа стоји да се инциденти дешавају углавном у средњим школама; а да физичко насиље и крађе постоје у школама, чак и у основним школа, свејдоче и сами родитељи. Лумнија је мајка једног ученика петог разреда у једној од основних школа у Приштини. Она каже да након што су њеном сину украдене патике, потребне за извођење наставе из предмета Физичко образовање, он је и претучен од стране својих вршњака.

„Сину су украли патике и затим су га пребили. Случај нисам пријавила полицији, али уколико се опет понови, бићу принуђена да пријавим. Сада се син плаши да иде у школу“, каже Лумнија.

Чак и истраживања невладиних организација које делују на Космету, у која су укључени ученици нижих и виших средњих школа, указују на присуство физичког и психичког насиља међу ученицима. У свим разговорима који су обављени ученици су изјавили да су свједоци насиља у школским срединама, преноси портал „Косова.инфо“.

Шиптари продају јајне ћелије за 500 еура trudnica

Систематска продају генетског материјала (јајних ћелија) вјерује се да се одиграла у клиници „Глобал Хоспитал“, чија је власница докторка Ђина Зечири, пише данас лист „Коха Диторе“.

Жене и мушкарци вођени тешком економском ситуацијом, на основу оптужнице коју је подигло Основно тужилаштво, су константно продавали своје репродуктивне ћелије, сперме и јајне ћелије. У замјену за генетски материјал они су добили различите вриједности новца, које су се кретале од 500-800 еура.

У оптужници коју је обезбиједила „Коха Диторе“, окривљена Ђина Зечири, која се налази у бјекству, и лекари коју су у више наврата долазили из Турске на Космету, Ерсан Донмез и Хандан Намл, сумњиче се да су починили кривично дело несвјесног лекраског третмана.

Иначе, треба напоменути да за разлику од релативно једноставног давања сперме, добијање јајних ћелија је знатно сложеније и скопчано са одређеним ризицима. Жена донатор мора да се подвргне хормонској терапији за стимулацију јајника да би се производиле јајне ћелије које се затим узимају оперативним путем, под анестезијом. Главни ризик за здравље је развој синдрома хиперстимулисаних јајника који у најекстремнијим случајевима може да се заврши фатално. То се ријетко дешава али, према тврдњама женских организација, не постоји начин за праћење ризика.

Извор: info-ks.net