Прочитај ми чланак

МУКА ИХ ЈЕ НАТЕРАЛА: Инвалиди траже да их приме у Влади Србије или блокирају град

0

Удружење особа са инвалидитетом "Феникс" најавило је да ће данас 3. октобра протестовати у Београду испред зграде Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања како би указало на тежак положај инвалида.

Протест ће се одржати испред зграде Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања. Немањина 22 – 25.

А како је за портал Србин.инфо изјавио председник тог удружења Бранко Јокић ако их нико не прими премијер или Министар за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, они ће бити приморани да блокирају Немањину улицу.

Он је још додао  да је главни захтев да се особама са потпуним инвалидитетом повећа износ туђе неге и помоћи, која сада износи око 26.000 динара.

Он је подсетио да у Србији има око 800.000 особа са инвалидитетом, а да потпуни инвалидитет има њих 20.000, заједно са ратним војним инвалидима.

Према његовим речима, највећи број људи са инвалидитетом тешко живи и, иако на папиру имају повластице за превоз, комуналије и телефонске рачуне, у пракси то не остварују.

– Права дискриминација особа са инвалидитетом се огледа не само у томе што због уредбе Владе Србије већ више од 5 година је скоро немогуће у пракси да се особа са инвалидитетом запосли у државној управи већ што ми не можемо да уђемо у било који воз, што само пар аутобуса има платформу, мало семафора звучну сигнализациу, а туристички аутобуси немају тоалете за особе са инвалидитетом тако да су спречени и да оду на море – подсетио је Јокић.

Двери подржавају протест Особа са инвалидитетом

Српски покрет Двери позива своје чланове, симпатизере и све грађане Србије, да својим присуством подрже протест Особа са инвалидитетом, који ће се одржати у понедељак 3. октобра у 13 часова, испред зграде Министарства за рад, запошљавање, борачка и социјална питања, Немањина 22.

dveri-poziv-vulinu-da-resava-probleme-osoba-sa-invaliditetom-fb-2-800x420

У Србији има 800.000 особа са инвалидитетом, а потпуни инвалидитет има 20.000 особа, укључујући и ратне војне инвалиде.

Сматрамо да њихови захтеви да се повећа износ туђе неге, која сада износи око 26.000 динара и мање, да се олакша улазак у јавна превозна средства, јер не постоје адекватни прилази, док само пар аутобуса имају платформу, да се повећа број семафора са звучном сигнализацијом, као и захтеви у вези са лакшом и бесплатном набавком потребних помагала и коришћења услуга бањског лечења, јавног превоза и осталог, су и више него реални, скромни и неопходни.

Надлежно министарство, које би требало да брине о овако осетљивој групацији, по свему судећи показује свој немар и небригу о 10% укупног становништва Србије, што је велики број популације.

Позивамо министра Вулина, да озбиљније крене са решавањем проблема особа са инвалидитетом. Министар Вулин би требао да покаже озбиљност и спремност и одговорност у решавању проблема овако осетљиве популације, какве су особе са инвалидитетом, али и нарастајућег незадовољства ратних војних инвалида и ветерана рата, родитеља деце са сметњама у развоју, као и целокупне популације са малом децом, која има све лошије услове за остваривање социјалне подршке за остваривање родитељских и дечијих додатака.

Двери ће увек бити подршка и гласноговорник свих обесправљених о којима се институције државе не старају на начин достојан човека.