Прочитај ми чланак

Момир Стојановић: Много је проблема у Војсци Србије, струка је „развлашћена“

0

Бивши директор Војно-безбедносне агенције Момир Стојановић изјавио је да је идеја враћања обавезног војног рока у Србији проблематична и да отвара многа питања о којима би расправа требало да обухвата више ресора и да буде сагледана из више углова.

Подсећамо да је данас министар одбране Милош Вучевић изјавио да су након 13 година од суспензије војног рока изнети аргументи за јавну расправу за укидање те суспензије, али да то не значи „спремање за рат“.

Вучевић је за РТС рекао да „враћање војног рока није везано за проблеме на Косову и Метохији“.

„Подржавам напоре државног врха и Министарства одбране да се реши проблем попуне Војске Србије, тај проблем је јако присутан већ дуги низ година. Свестан безбедносних изазова, ризика и претњи – потенцијалних и постојећих, подржавам напоре министарства“, рекао је Стојановић у емисији Неwснигхт на Н1.

Проблематично је међутим, како наводи, то што не знамо разлоге који су довели до тога да Војска данас буде слабо попуњена, слабије него икада у војничком и официрском кадру.

„Ако немамо одгвор на то питање, онда не можемо ни решити тај проблем“, оценио је Стојановић, преноси портал Н1.

Могуће је, каже, да је проблем у самим министрима одбране у протеклих 10 година.

Ако погледамо ко су били министри, онда није ни чудо стање у каквом се Војска Србије налази, истиче он.

Могуће је и да је проблем у самом систему војног школства, да не припрема младе потпоручнике у погледу руковођења и командовања.

„Могуће је да ту нешто не штима. Могуће да је узрок и перманентно ћутање генералског кора“, каже саговорник Н1.

Сматра да је проблематична сама идеја увођења служења обавезног војног рока.

„Уколико ставимо ван снаге суспензију одлуке о обавезном служењу војног рока, поставља се питање како ће се примењивати на осетљивим подручјима као што су Прешевска долина, Рашко-полимска област и север Војводине.

Како је казао, шта ако код младе популације у тим подручјима буде јаког отпора да служе војни рок, да ли ће се они кажњавати, такође питање је и шта са онима који имају двојно држављанство.

„Да ли ћемо предвидети да су они који не желе да служе обавезни војни рок, дужни да уплаћују износ еквивалентан ономе колико кошта он кошта“, нека су од питања која, како је Стојановић навео, отвара ова идеја.

Расправа о овим питањима би морала да обухвата више ресора и да сагледана из више углова.

Како је казао Стојановић, последњих година, ради попуне старешинских састава, масовно се ангажују они који су завршили школу резервних официра, а који, према његовој оцени, немају знање за руковођење и рад са људима.

„У војсци је потребно поверење и ауторитет“, истакао је Стојановић, наводећи да је изменама Закона о одбрани, потпуно развалашћена струка, односно Генералштаб, а сва овлашћења пренета су на Министарство одбране.

Стојановић подсећа на изјаву председника да су трошкови увођења обавезног војног рока између 90 и 120 милиона евра, док је министар Ђорђевић 2018. године рекао да је потребно 600 милиона евра да би та идеја заживела.

„Толика новчана средства се у једном малом временском периоду не могу уложитии. Нама су војни објекти, касарне запостављени, наставни центри имају слабе капацитете. Све и да све тече по плану, идеја о враћању обавезног војног рока тешко може заживети пре септембра, чак и децембра“, закључио је Стојановић.