Прочитај ми чланак

Могућа потерница за Насером Орићем?

0

Naser_Oric
БиХ је добила захтев од Интерпола Београд за проверу Несера Орића, због намере правосудних органа Србије да за њим распише међународну потерницу, јавља ТВ БиХ.

Како наводи та телевизија, захтев за проверу од Интерпола Београд стигао је за пет особа, међу којима су, поред бошњачког комаданта из Сребренице Насера Орића, и ратни начелник полицијске станице у Сребреници Хакија Мехољић и још тројицом Бошњака. Они се терете за ратни злочин над Србима у Подрињу током 1992. године

„Дирекција за координацију полицијских тела БиХ је путем Интерполовог међународног канала за размену информација запримила захтев од Интерпола Београд у вези са провером за пет особа из Босне и Херцеговине, међу којим се налазе и особе које сте споменули у вашем допису, а ради, како је наведено у захтеву, расписивања међународне потернице за ратни злочин против цивилног становништва“, потврдила је Дирекција.

Према важећим процедурама, захтев Интерпола Београд прослеђен је надлежној агенцији за провођење закона у БиХ на даљње поступање.

КО ЈЕ НАСЕР ОРИЋ

По избијању рата у Босни и Херцеговини, Насер Орић је 20. маја 1992. постављен на функцију команданта штаба Територијалне Одбране у Сребреници а од 1. јула 1992. и за члана Ратног председништва Сребренице [1]. Почетком новембра 1992. је постављен на положај команданта Обједињених Оружаних Снага подрегиона Сребреница и тиме су у његову надлежност поред територије општине Сребреница додељене и територије општина Братунац, Власеница и Зворник [3]. Ове оружане снаге су 1. јануара 1994. преименоване у „Штаб 8. оперативне групе Сребреница“ [1].

Предводио је многобројне нападе на више од 50 српских села 1992-1993, у општинама Братунац и Сребреница.

Орић и остали чланови штаба 8. операционе групе су, у јулу 1995, пре него што је војска Републике Српске заузела Сребреницу, евакуисани хеликоптером на подручје под контролом Армије републике Босне и Херцеговине. Сефер Халиловић, начелник главног штаба Армије Републике Босне и Херцеговине је 15. априла 1993. године доделио Насеру Орићу посебно одликовање (certificate of merit), а у периоду пре 1. марта 1994. највеће војно одликовање Армије Републике Босне и Херцеговине, Златни љиљан [4] .

Тужилаштво Републике Србије води истрагу о злочинима над 2.000 Срба у периоду од априла 1992. до јуна 1995. године које су починиле муслиманске снаге под комадом Насера Орића.[

 (Бета, Википедиа)