Прочитај ми чланак

ЛАЖУ НАРОД КОЈИ ИХ ИЗДРЖАВА Станари урушених кућа: РТС обмањује грађане!

0

РТС и Владо Секулић довели су грађане Србије у заблуду након гостовања поменутог господина у Београдској хроници 26. 7. 2021 године. Тема разговора били су догађаји у којима је дошло до оштећења стамбених објеката након интервенција грађевинских или других служби, а пре свега у Видовданској улици на Врачару недавно и у Новоградској улици у Земуну пре три године, пише у саопштењу станра Новоградске и Добановачке улице.

У саопштењу између осталог пише:

FOTO: Printscreen/Instagram

Пре свега зашто су врата РТС-а и Београдске хронике одавно затворена за грађане Новоградске и Добановачке улице? Зашто медијска кућа, која треба да буде јавни сервис свих грађана, у госте зове само представнике власти у граду? Господин Владо Секулић није одговорио на најважнија питања, а у вези са насталом ситуацијом и тиме је све гледаоце довео у заблуду.

Грађани не тврде, већ су ангажовали лиценциране судске вештаке различитих профила да утврде узрок насталог оштећења, а између осталог и вештака хидрогеолошке струке са вишедеценијским искуством. С друге стране Градски завод за вештачење је у овом случају ангожовао само стручњаке из области грађевинарства. Извештај вештака, које су ангажовали грађани, недвосмислено указује да је једини кривац Београдски водовод и канализација.

Господин Владо Секулић упорно помиње „негативни прираштај Новоградске улице и атмосферске падавине“, алудирајући на природни пад Новоградске улице од улице Цара Душана до Добановачке. Тачно је, Новоградска улица није имала кишну канализацију, али је управо тај природни пад коритом асфалта одводио кишницу у Добановачку улицу која има кишну канализацију и никада није долазило до задржавања те воде у улици. С друге стране, директору завода би боље било да се држи своје професије јер његова прича да кишница са асфалта, у улици која има природни пад, може да продре до дубине од 2,5 метра и подлије темеље је у најмању руку смешна. Па и на равној ливади се земља засити водом после 15 минута кише и остане на површини.

Градски завод каже у извештају да су „криви“ вода и лес, али се не зна тачан извор ове воде. Да ли је ико у Заводу израчунао колика је количина воде могла да се излије у порозно лесно тло од тренутка пуцања главне водоводне цеви, под изузетно великим притиском, па до интервеницје БВК-а, а знамо да је прошло најмање 7-8 сати.

Најважнији догађај за насталу штету било је испумпавање муља са места пуцања цеви јер је управо због неадекватног обезбеђења места хаварије и вишесатног испумпавања муља и дошло до померања тла. На срећу, станари су сачували све доказе у виду фотографија да је штета настала изненадно (а не поступно како се наводи) и одмах након интервенције БВК и која је трајала до касно у ноћ уз све проблеме због труле водоводне инсталације.

Господин Владо Секулић се позива на обилне кише у том периоду. Да ли су вештаци Вашег Завода затражили извод Хидрометоролошког завода за тај период? Нису, али вештаци које су станари ангажовали јесу и они показују да киша у том периоду и није било.

Станари поседују доказе (фотографије и видео материјал), прикупљене у току замене 70 метара главне водоводне цеви, који сведоче о јако лошем стању водоводне инфраструктуре у Новоградској улици. Готово сваки други прикљачак на главном воду је цурео и годинама натапао порозно лесно тло.

Да ли господин Владо Секулић може да одговори на питање колико је вероватно да ће кишница у улици која има природни пад продрети до 2 метра дубине и направити штету, или је мало логичније да ће се то десити када пукне главна водоводна цев под притиском и налази се на 2 метра дубине?

Господин Владо Секулић је заједно са челним људима града уверавао грађане да се не обазиру превише на извештај Завода јер ће Град сигурно решити овај проблем и да је заменик градоначелника господин Горан Весић дао чврсте гаранције да ће проблем бити решен. Како се та прича на крају претворила у тврдњу да Град нема законски основ да реши проблем у овом случају. Која је то виша сила која багер и градилиште класификује као природну катастрофу и даје Граду Београду законски основ да реагује новцем из буџета у случају рушења зграде у Видовданској улици на Врачару.

Позивамо РТС да преиспитају своју улогу јавног сервиса јер јавни сервис треба да ради у служби свих грађана ове земље и да штити њихове интересе и законом гарантована права. Ви сте јавни сервис, а не јавно гласило владајуће структуре на свим нивоима.